„Orkla Foods Česko a Slovensko, v souladu se strategií udržitelnosti mateřské společnosti Orkla, se zavazuje ve své výrobě nepoužívat klecová vejce nejpozději od roku 2025,“ potvrzuje za společnost Milan Linka. Závazek společnosti se vztahuje i na sortiment Orkla Food Ingredients Česko, která nabízí zboží pro koncové zákazníky, ale i zboží pro další průmyslové zpracování.

Mezi ně patří třeba vaječná melanž, jež se využívá zejména i v cukrařině, a další vaječné produkty. V praxi to znamená, že bagety a sendviče plné majonézy i nasekaných vajíček, které si s oblibou kupují třeba řidiči na čerpacích stanicích, budou obsahovat už jen vajíčka od slepic, které žily v lepších podmínkách chovu.

Důležitá odezva od podniků

Ochránci zvířat rozhodnutí společnosti vítají nejen kvůli rozšíření řad odpůrců klecových chovů. Orkla je už velkým hráčem na potravinářském poli a mohla by být inspirací pro další velké podniky. „Padá tak i poslední argument některých firem a politiků, tedy že nebudou dodavatelé bezklecových vaječných produktů a že se do České republiky bude muset vozit vaječná hmota ze zahraničních klecových chovů,“ vysvětluje Ivo Krajc, mluvčí organizace OBRAZ, která bojuje za práva zvířat.

Podle organizace nechtějí firmy nadále podporovat krutost na zvířatech, proti které jejich zákazníci brojí. „Vždyť 78 procent Čechů se v letošním průzkumu vyslovilo pro zákaz klecových chovů slepic a pouze pět procent lidí by volilo raději polské klecové vejce před o něco dražším českým z alternativního chovu,“ komentuje předseda spolku OBRAZ Obránci zvířat Marek Voršilka.

V obchodě dříve

Diskuse o zrušení klecových chovů nabyla na síle poté, co v roce 2018 organizace OBRAZ odvysílala záběry z českých klecových chovů. Na šokujících snímcích byla zvířata v klecích zubožená, bez peří a některé kusy mezi živými slepicemi byly mrtvé.

Některé řetězce se proto od klecových chovů distancovaly a zavázaly se k roku 2024 vejce z nich už dále neodebírat, a to nejen pro běžný sortiment, ale také jednorázové akce. Billa a Penny Market svoje úsilí nakonec ještě zrychlí. Klecová vejce přestanou nabízet už na konci roku 2023.