Podle místostarostky Lenky Horejskové od ledna letošního roku rozhodování o výši plateb v mateřinkách, za provoz družin a školních klubů místo vedení vzdělávacích institucí spočívá právě na samosprávě jako zřizovateli. Výše poplatků se v Táboře neměnila od května roku 2009, což je neuvěřitelných 15 let.

Radní se proto rozhodli, že je na čase výši úplaty za předškolní a zájmové vzdělávání proto změnit. „Dospěli jsme k názoru po projednání s řediteli škol, že by bylo vhodné už tyto poplatky navýšit. Změny částek jsme stanovili od 30. června s platností na nový školní rok,“ vysvětlila místostarostka.

Dosud se za školní družinu měsíčně platilo 150 korun a za mateřskou školu 300 korun na jedno dítě. Podle zákona může být maximální výše poplatku za družinu 756 korun a za mateřskou školu 1 500 korun.

Ilustrační foto.
Bytes Tábor ukončil topnou sezonu. Venkovní teploty se drží nad 13 stupni Celsia

Zdražení se promítne v řádech stokorun. „My jsme se po dohodě mezi radními rozhodli o zhruba třetinové výši, tedy se budeme držet v dolních zákonných sazbách,“ uvedla Horesková s tím, že nová platba za družinu bude měsíčně 250 korun a školkovné pak 500 korun.

Povinné osvobození od platby mají sociálně slabé rodiny, které pobírají přídavky na děti. „Zákonnému zástupci k tomu stačí, když pobírání přídavku doloží řediteli školy,“ vysvětlila místostarostka.

Zmínila také, že si při posuzování výše plateb udělali i vlastní malý průzkum trhu. Zjistili například, že městská část Prahy 10 má školkovné na maximální výši 1500 korun, ale zpravidla se pohybuje v rozmezí 450 až 550 korun. V případě poplatku za družinu jde průměrně o 200 korun.