Excel, Word i internet. To vše muselo zvládnout šest účastníků rekvalifikačního kurzu pro národnostní menšiny, aby mohli doložit svou počítačovou gramotnost.
V dubnu uspořádalo občanské sdružení Verdan společně s organizací Attavena intenzivní kurz základů obsluhy počítače. „Všichni to zvládli nad očekávání dobře. Trochu je pozlobil Excel, což je ale pochopitelné. S ním se setkávali nejméně často,“ připustil lektor Zdeněk Klouda.
Kapacitu dvanácti uchazečů se bohužel podařilo naplnit jen z poloviny. Kurzů se zúčastnilo pět žen a jeden muž.
„Počítač jsem do této doby viděla jen z letadla. Učila jsem se ho i zapnout,“ tvrdí jedna ze studentek, osmadvacetiletá Žaneta Kováčová z Tábora. Věří, že úspěšné zdolání počítačových nástrah jí pomůže s uplatněním na trhu práce, až se bude vracet z mateřské. „Ještě se chystám na účetnictví. S dítětem budu doma ještě dva roky, ale nezahálím. Chci se vzdělávat, abych si našla lepší práci,“ ubezpečovala absolventka, která si hodlá pořídit počítač domů. „Kromě tabulek mě bavilo úplně všechno. Navíc se chci doma pocvičovat, abych nezapomněla učivo,“ dodala Kováčová.
I předseda Verdanu Petr Cina věří, že certifikát jeho svěřencům otevře dveře k výhodnější práci. „Po jedné zaměstnané účastnici to vysloveně její zaměstnavatel požadoval. Dnes i obyčejný skladník totiž musí umět alespoň základy práce s počítačem, protože veškerá evidence se vede elektronicky,“ upozornil Cina.
„Penězi, které získáváme z evropských fondů, podporujeme neziskové organizace. Zaměřujeme se na sociálně znevýhodněné skupiny, jako jsou lidé nad padesát let, národnostní menšiny a podobně,“ informoval o činnosti Attaveny Zdeněk Klouda. Společnost pokryla veškeré náklady kurzu. Verdan poskytl prostory a hradil energie.
„Byl to náš úplně první kurz. Přes počáteční nezdary, kdy se místo jedenácti přihlášených dostavilo pouze šest uchazečů, bychom rádi v této činnosti pokračovali. S Attavenou jsme se již na další spolupráci dohodli,“ slíbil Cina.
Kromě příslušníků romské menšiny si v úterý svůj certifikát odnesly i dvě Ukrajinky. Všichni do jednoho zvládli probíranou látku za necelý měsíc. „Nezbývá než všem poblahopřát k obrovské píli, se kterou se do toho pustili, a věřit, že jim rekvalifikace bude v životě k užitku,“ uzavřel Klouda.