„Získali jsme dotaci na rekonstrukci budovy staré školy, takže teď řešíme tyto starosti. Příští rok se asi zase přihlásíme. Přínosem akce je, že při srovnání s ostatními získáváme cenné zkušenosti,“ myslí si starosta Smilových Hor Josef Dvořák. Jeho obec obdržela v roce 2007 oranžovou stuhu, tedy cenu, která se týká zemědělství a krajiny.
Želeč mezi přihlášenými figurovala v minulosti pětkrát. Nemáme větší šanci uspět, protože v katastru obce je skládka odpadů a v centru zanedbaný zámek soukromého vlastníka,“ říká Ladislav Stejskal a kandidaturu vzdává.
Pro Antonína Brože z Borotína je vlastní prezentace obce podstatnou motivací k účasti. Rozhodne o ni zastupitelstvo. Za posledních dvanáct let přibylo v Borotíně sto dvacet lidí. „Myslím, že obyvatelé mají k životu, dobré podmínky,“ soudí starosta.
Trochu skepticky se vyjadřuje Zdeněk Černý z Nadějkova. „Když se žádá o dotace z operačního programu venkova, uvádí se účast v soutěži, takže to může hrát roli. Na druhou stranu lidi semkne cíl něco změnit k lepšímu. Pro místní část  Hubov získal ocenění okrašlovací spolek. Ze zanedbané osady udělal příjemné místo,“ dodává Černý.
Zřejmě nadobro si odřekla soutěž obec Dírná. Ta přitom v roce 2001 dosáhla na nejvyšší příčku v kraji. „Zásadním předpokladem úspěchu je škola, kterou jsme museli zavřít, protože se lidi stěhují za prací,“ zdůvodňuje na závěr starosta Jan Novotný.