Blatské výčepní, Blatský ležák a především Blatský švihák. Má své jméno, zlatou barvu, specifickou vůni, skvělou chuť a po vytočení se na něm dělá hustá pěna. Koho by ale napadlo, že tohle pivo se točí ve škole?

Od nového školního roku se totiž začalo pravidelně vyučovat ve školním pivovaru, který nechala pro svoje studenty vybudovat Střední odborná škola ekologická a potravinářská ve Veselí nad Lužnicí. Zkušební provoz už má za sebou a v tomto týdnu se vytočila první „ostrá várka“ ležáku.
„Vyučujeme obory, ke kterým patří i kvasná chemie. Studenti tu získají praxi a budou moci nastoupit do pivovarů jako kvalifikovaní pracovníci. Navíc se nacházíme v kraji, který je převážně zemědělský a potravinářský a výroba piva je tu tradicí,“ nastínil hlavní důvody, proč mít vlastní minipivovar, ředitel školy Ladislav Honsa.

A studenti oboru technologie potravin si mohou opravdu gratulovat. Kromě Prahy jsou totiž v celé zemi jediní, kteří se mohou učit vařit pivo přímo ve škole. Nenechte se však mýlit. Předmět se nenazývá Výroba piva, nýbrž Dílenská cvičení.

„Tak je to zaneseno ve školních vzdělávacích programech. Musíme to respektovat a ne si nazvat předmět, jak bychom chtěli,“ směje se Ladislav Honsa.
Jediným ale na slovo vzatým učitelem ve školním minipivovaru je Ivan Dufek, emeritní vrchní sládek pivovaru Regent, kde pracoval od roku 1966. „Pro mne to byla velká výzva zkusit si vařit i jiné druhy piv a především dokázat svoje zkušenosti předat jiným,“ připustil.
První várky piva se vytáčely s velkým očekáváním. Veselské pivo však nezklamalo. „Já jsem už ochutnal to osmistupňové. Dal jsem si půl sklenky a bylo moc dobré. Na to, že je nízkostupňové je i dostatečné hořké. Kdyby mi ho nalili v hospodě, rozhodně bych si na něm pochutnal,“ tvrdí zletilý student oboru technologie potravin Jan Kalaš ze Soběslavi.

Na to by se ale načekal. Blatské výčepní, Blatský ležák a Blatský švihák, což je název, který vzešel z ankety uspořádané při veselských slavnostech, budou totiž sloužit výhradně pro studijní účely či k reprezentaci školy. Kromě studentů tak polechtá chuťové pohárky jen málokomu.

„Pivo vaříme především pro účely výuky. Budou se na něm dělat mikrobiologické a chemické laboratorní testy. Studenti 4. ročníku budou provádět senzorické ochutnávky. Hlavně jde ale o to, že studenti mohou sledovat celý proces a podílet se na něm. Od začátku až do konce,“ vysvětlil ředitel.
Kdo bude mít štěstí, ochutná Blatské pivo třeba na dni otevřených dveří či na prezentaci SOŠ ekologické a potravinářské na burze středních škol. Na tuhle příležitost už čeká soudek i s pípou.

Ale pozor. Každá várka se musí pečlivě evidovat. Jak kvůli účetnictví, tak kvůli celní správě. Spotřební daň se totiž týká i piva vytočeného pro reprezentativní účely. Od té jsou osvobozeny jen várky, které jsou určeny k výuce.

Pivo z veselské školy je nefiltrované, nepasterizované a přírodní. „Díky tomu v sobě obsahuje všechny vitamíny a to je dneska trend. Suroviny objednáváme u nejznámějších zdrojů. Chmel v Žatci, slad většinou z Moravy. Žatecký poloraný červeňák je nejlepší na světlé pivo. Jelikož chceme vařit také tmavé pivo, bude zapotřebí i tmavých sladů, rádi bychom zkusili i třeba pšeničný slad,“ shrnul Ivan Dufek.
Studenti považují školní minipivovar za velké zpestření výuky. „Je určitě zajímavé vidět, jak se vaří pivo v praxi. Myslím si, že by nebylo špatné stát se sládkem někde v pivovaru,“ míní Michal Folkman ze Sezimova Ústí.

Historicky ani místně není vaření piva ve městě na soutoku vůbec od věci. „Veselí mělo jako město várečné právo, škola navíc přímo sousedí s bývalým pivovarem, který patří do objektu staré radnice. V roce 1555 ho založil Vilém z Rožmberka a fungoval ještě za první republiky. A vzhledem k tomu, že letos je vyhlášen Rožmberský rok, tak jsem se otevřením pivovaru vlastně také připojili,“ podotkl ředitel Ladislav Honsa.

Na jednu várku by měl minipivovar vyrobit asi 50 litrů nefiltrovaného moku. Náklady na jeho vybudování se vyšplhaly na 1,5 milionu korun. Investiční prostředky poskytl Jihočeský kraj, který je zřizovatelem školy.