Když se před šesti sty lety ocitl Jan Hus v klatbě a musel opustit Prahu, našel v letech 1413 a 1414 útočiště na hradě Kozí nedaleko Sezimova Ústí. Dnešní zřícenina zvaná Kozí hrádek uspořádala o víkendu první velkou akci této sezóny. Pro turisty otevřela 1. května.

Pestrý program byl připraven pro všechny, ale především pro děti. Složit si třeba bylo možné obrázky pod informačními panely, vyzkoušet si mohli zájemci střelbu z luku nebo žonglování s talířem. A „středověkou“ diskotéku v podobě kolového tanečku pro nejmenší návštěvníky uspořádala i skupina Dei Gratias, vedle dalšího vystoupení. Na programu se podílela i Penthea se sokolnickými ukázkami a Táborští kupci.

Občerstvení Kozí hrádek už je otevřené a nová pokladna u zříceniny na zahájení provozu teprve čeká.
Kozí hrádek na sezonu přichystal překvapení. Sousední kiosek také stále inovuje

Odemykání Kozího hrádku pořádalo Městské středisko kultury a sportu (MSKS) Spektrum v Sezimově Ústí. „Kromě pondělí bude otevřeno každý den. A v neděli od 14 hodin se budou konat prohlídky s průvodcem,“ uvedla za pořadatele ředitelka Spektra Zuzana Bláhová. O prázdninách budou v neděli také od 15 hodin přednášky a besedy zaměřené na přírodu například o ornitologii, geologii nebo mykologii.

Novinkou je letos pokladna, která nabízí i různé suvenýry včetně turistických vizitek. Investice do nové pokladny nebyla podle Zuzany Bláhové malá, ale byla nutná. „Původní výrazně menší pokladna stála v areálu hradu od roku 1995, tedy téměř třicet let a už dávno nevyhovovala současným potřebám,“ uvedla s tím, že pokladna v dřevěném designu podle požadavků památkářů vyšla na 345 tisíc korun. Ale zajišťuje mnohem lepší zázemí pro personál.

Bohoslužba Mistra Jana Husa se konala v prostorách Kozího hrádku u Sezimova Ústí ve čtvrtek 6. července v den výročí jeho upálení.
VIDEO: Kozí hrádek ožil vzpomínáním na Jana Husa. Přišly desítky lidí

„Nová pokladna je součástí naší vize o oživení hrádku, o které se stará především kolega Petr Fiedor,“ podotkla Zuzana Bláhová a doplnila, že pracovník městského střediska na Kozím hrádku provádí a má na starosti i letní besedy, které se konají každou prázdninovou neděli od 15 hodin.

A zajímavostí z historie nabízí zřícenina dost. Mistr Jan Hus pobývající tu po svém vyhnání z Prahy tu podle Petra Fiedora napsal několik děl. „Především tu dokončil jedno z nejvýznamnějších – Postillu,“ uvedl Petr Fiedor a zmínil i třeba i to, že v nedalekém Červeném dvoře se narodil spisovatel Václav Kaplický, autor Kladiva na čarodějnice. „Jako malý chodil do údolí Kozího hrádku s maminkou pro byliny a vodu,“ doplnil Petr Fiedor.

Zdroj: Edwin Otta

Průvodce z hrádku připomněl i archeologa Josefa Švehlu. „Ten se kromě spisovatele a historika Augusta Sedláčka a akademického spolku Štítný zasloužil na odkrytí hrádku. Šlo o řídícího učitele z nedalekého Starého Tábora, dnes Sezimova Ústí, jehož jméno nese místní škola i ulice,“ sdělil Petr Fiedor.