Potrubí měřící 20 kilometrů zabezpečí dodávky plynu pro více než 7 tisíc zákazníků od Soběslavi, přes Veselí nad Lužnicí, Dolní Bukovsko až po Ševětín. Jak uvedl tiskový mluvčí E.ONu Roman Šperňák, stavbaři při pokládce plynovodu navíc použili unikátní metodu pluhování. "Jde o jednu z nejvýznamnějších staveb posledního desetiletí," upozornil, že během budování, které trvalo téměř tři roky, společnost proinvestovala na 80 milionů.

NOVÁ CESTA

Jeho slova doplnil vedoucí správy a provozu zemního plynu společnosti E.ON Tomáš Vacek tím, že dosud území ve zmiňované lokalitě zásobovali tzv. ostrovním provozem. "Celá oblast od Soběslavi po Ševětín byla zásobována zemním plynem z jedné předávací stanice v Žíšově u Veselí nad Lužnicí. V případě technické závady by se mohlo stát, že bychom zákazníkům nemohli zajistit distribuci a dodávky plynu. Novým plynovodem jsme tak získali další cestu, jak plyn k odběratelům přivést,“ vysvětlil.

E.ON staví dvacetikilometrový plynovod unikátní metodou pluhování ocelových trubek. Nové potrubí zabezpečí dodávky plynu už letos na podzim více než sedmi tisícům zákazníků.
Při stavbě plynovodu použili poprvé v Čechách metodu pluhování

Už před 12 lety tak začal vznikat projekt nového plynového vedení, které dodávky zabezpečí. "Situace byla komplikovaná kvůli jednání s mnoha vlastníky pozemků, přes které mělo ocelové potrubí vést," upřesnil Roman Šperňák, že stavět se tak začalo teprve v roce 2018.

MODERNIZACE I JINDE

Další ostrovní provozy má distribuční síť E.ONu také na Dačicku či na Strakonicku ( Lnáře a Čečelovice). "I ty by se mohly v budoucnu dočkat změn. Chceme pokračovat v obnově ocelových plynovodů ve spolupráci s vedením měst a obcí," zmínil Tomáš Vacek. Modernizace plynovodů je podle jeho slov v plánu například v Prachaticích, nebo Dobré Vodě u Českých Budějovic. "Na Českobudějovicku budou plynaři dělat i přeložky vysokotlakých plynovodů, které souvisí se stavbou D3," upřesnil.

POPRVÉ V ČESKU

Jako první v Česku použila společnost E.ON Distribuce při výstavbě plynovodu i unikátní metodu pluhování ocelového potrubí. Ta se dříve používala jen na umístění kabelů, nyní se takto budují vodovody i plynovody. Výhodou pluhování je rychlost, přesnost a šetrnost k životnímu prostředí. "Díky této speciálně metodě víme zcela přesně, kde se potrubí nachází. Pluh totiž zaznamenává GPS souřadnice při samotné pokládce," zmínil závěrem.

Samotným pluhováním se na převažující délce plynovodu (13 km) zabývala rakouská firma IFK Gesellschaft. Zbytek trasy se dělalo konvenčně bagrem a protlaky.