V největších vedrech si podle mluvčího ZOO Tábor Filipa Sušanky neodpustí ani osvěžující koupel v luxusním bazénku, který má celý jen pro sebe. "Na nohy ho dokáží spolehlivě dostat dvě věci – ošetřovatelé přinášející jídlo a návštěvníci, které má opravdu velmi rád. Často si je přijde prohlédnout co nejblíže a pokud má náladu, tak se s nimi proběhne i kolem plotu. Dostanete se k němu tak blízko, že ucítíte jeho horký dech, až vám i v horkém létě přeběhne mráz po zádech," říká s úsměvem Filip Sušanka a dodává, že podobně blízko se návštěvníci dostanou i k ostatním zvířatům.

Tygr ussurijský, kterého chová táborská zoologická zahrada, patří k velice ohroženým druhům zvířat. "Dnes žije ve volné přírodě už jen v sibiřské tajze a na severu Číny, kde se vyskytuje už jen zhruba 500 posledních kusů. Za uplynulých sto let bylo ve volné přírodě vyhubeno přes 97 procent tygrů. V současnosti žije volně méně jedinců, než je chováno v zajetí. V zoologických zahradách na celém světě žije asi tisícovka tygrů ussurijských,," zmiňuje mluvčí zoo.

Druhové jméno pochází od domoviny této šelmy kolem ruské řeky Ussuri, která je přítokem řeky Amur a tvoří státní hranici mezi Ruskem a Čínou.

Tygr ussurijský je největší kočkovitou šelmou a vrcholovým predátorem. Kromě člověka nemá přirozeného nepřítele. V přírodě se tygr ussurijský živí lovem jelení zvěře a divokých prasat, případně dokáže skolit i dospělého medvěda. V nouzi mu jako potrava poslouží také menší hlodavci a ptáci a nepohrdne ani rybami. Je totiž znamenitý plavec. Většinu života žije tygr sám, společnost vyhledává pouze v době páření.