Rocky je zástupcem kočkovité šelmy, která patří mezi ty nejohroženější na Zemi. Vinou člověka. „Přestože je tygr ussurijský obávaným lovcem a nemá v přírodě přirozeného nepřítele, člověk jej dokázal téměř vyhubit,“ vysvětlil mluvčí zoo Filip Sušanka. „Ve volné přírodě žije už jen v sibiřské tajze a na severu Číny, kde přežívá už jen asi pět set kusů posledních kusů. Původně přitom žil na rozsáhlém území mezi Bajkalem a pobřežím Tichého oceánu. Dalších zhruba tisíc tygrů ussurijských pak žije v zoologických zahradách po celém světě. „Právě ochrana ohrožených druhů zvířat, včetně tygra ussurijského, je jedním z poslání ZOO Tábor.“

Rockyho druh, resp. poddruh tygra je největší kočkovitou šelmou planety. Jeho tlapa, největší ze všech šelem, na sněhu plní funkci sněžnice. Může žít v teplotách okolo – 45°C, má proto delší a hustší srst než tygři žijící v teplých oblastech. Vidí barevně a v noci 5x lépe než člověk. Výborně se pohybuje nejen po zemi, ale umí i velmi dobře plavat.

Je to samotář, který ve volné přírodě obývá obrovská teritoria až o rozloze 3 000 kilometrů čtverečních. Své teritorium si značí močí nebo seškrabáváním kůry stromů, ohraničujících jeho území. Revír opouští pouze tehdy, pokud je v něm nedostatek potravy.

close Takhle slavil tygr Rocky před dvěma lety 11. narozeniny. info Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová zoom_in Na sněhu. Takhle slavil tygr Rocky před dvěma lety 11. narozeniny.

Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech ZOO Tábor patří k nejmladším zahradám v Česku. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla ZOO Tábor otevřena o měsíc později.

Hlavním posláním zoo je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Nejvýznamnějším projektem táborské zoo je reintrodukce zubra evropského do přírodních rezervací v Evropě. Podrobnosti o návratu tohoto majestátního tvora a možnosti, jak tento projekt podpořit, lze nalézt na webu ZaZubra.