Jak informoval mluvčí táborské zoo Filip Sušanka, jejich jména opět vyberou příznivci zoo na facebookovém profilu. Podmínkou podle něho je, že jméno musí začínat na slabiku "Ta".

Odchováno již 13 mláďat

„V naší zoo jsme od roku 2016 odchovali už třináct mláďat zubra evropského, z nichž některá jsme už vypustili do vybraných rozlehlých přírodních rezervací u nás i jinde v Evropě. Zatím posledními přírůstky jsou dvě samice, které se narodily Normě a Uselině. Otcem je v obou případech samec Poczekaj. Jde o další milník našeho stěžejního programu reintrodukce, tedy návratu zubra evropského do české i evropské přírody, což je klíčový program zoologické zahrady Tábor. Naplňujeme tím i naše hlavní poslání, tedy ochranu ohrožených druhů zvířat,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Program reintrodukce zubra evropského je stěžejním záchovným programem táborské zoologické zahrady. Od roku 2016, kdy sestavila chovné stádo, odchovala už 13 mláďat. Od té doby už do přírodních rezervací v Česku i v Evropě táborská zoo vypustila několik zvířat. Tara v roce 2021 rozšířila stádo v Milovicích, jen o pár týdnů později nalezla nový domov v polské zoologické zahradě v Poznani zubřice Taura. Loni na jaře tehdy tříletý Taran zamířil do vyhledávané francouzské zubří rezervace Réserve des bisons d'Europe u města Sainte-Eulalie. K zatím poslednímu transportu došlo teprve před nedávnem. Na začátku letošního června dorazili Zubři Tajfun a Tatranka do národního parku Fruška Gora v Srbsku, kde mají geneticky obohatit tamní stádo.

Obě nejmladší zubří samice se ve svém rozhlehlém táborském výběhu rychle rozkoukaly. Přesto jim stále něco chybí – nemají žádné jméno. „A to je příležitost pro naše příznivce. Na naší facebookové stránce jim mohou navrhnout jméno. Jméno může navrhnout opravdu každý, ale máme jednu zásadní podmínku. Jméno zubřice musí začínat na slabiku TA, kterou máme přidělenou v plemenné knize, a nesmí se jmenovat stejně, jako některá z dříve narozených samic, tedy Tara, Taura, Tatranka, Táborka, Tamara nebo Táňa. Na autory vybraného jména čekají zajímavé ceny,“ doplňuje ředitel zoo Korec.

Oslava 9. narozenin zoo

Vybrané jméno spolu s jeho autory zoo slavnostně vyhlásí 22. června na oslavě 9. narozenin táborské zoo. "Autoři vybraných jmen, kteří se budou účastnit narozeninové oslavy, hned po vyhlášení zubry osobně nakrmí. Kromě toho dostanou i nejnovější knihu o záchraně a dalším osudu táborské zoo Jak chráníme ohrožené druhy. Z přítomných účastníků soutěže o pojmenování zoo vylosuje dalších deset šťastlivců, kteří se speciálního krmení zubrů také zúčastní," doplňuje Filip Sušanka.

Narozeninový program čeká na návštěvníky zoo v sobotu od 9 do 16 hodin. Vedle křtu malých zubřic na děti čekají nejrůznější soutěže, komentované krmení, malování na obličej či skákací hrad.

V ZOO Tábor se narodila dvě mláďata zubra evropského. Zubřice Uselina si svou nejmladší dceru pečlivě hlídá. | Video: ZOO Tábor/Nina Martvoňová

Zubr evropský, největší zvíře, které kdy žilo na našem území, pokud neuvažujeme vyhynulého mamuta. Zubr je o něco menším příbuzným severoamerického bizona a býval po staletí přirozeným vládcem lesů na území českých zemí, dokud ho v raném novověku člověk nevyhubil. Jen díky systematické mezinárodní spolupráci soukromých chovatelů a zoologických zahrad se podařilo největší suchozemské obratlovce Evropy zachránit. Na přítomnost zubrů na našem území dodnes upomínají i místní názvy některých českých obcí i erby šlechtických rodů.
Veškeré informace o tomto zvířecím druhu i jeho záchraně před vyhubením naleznou zájemci na speciálním webu www.zazubra.cz. Zakoupením unikátních suvenýrů pak mohou podpořit jednak celý program návratu zubra do přírody nebo i jednotlivé transporty do přírodních rezervací.