Otevřít znovu mohl také rodinný podnik Lumover v Soběslavi. Originální oblečení nejen pro zvídavé ratolesti tu šijí tři sestry Lucie Matoušková, Monika Rošková a Veronika Pudilová. K tvorbě šatstva je přivedla maminka Ivana.

V pondělí dopoledne se Lucie a Monika s radostí vrátily do obchůdku na náměstí Republiky, i když nával zákazníků je zrovna nečekal. "Je to slabší, pořád je vidět, že mají lidé strach a chvíli bude trvat než si zvyknou, že je normálně otevřeno," míní Monika Rošková.

Dědičný talent

V mezidobí měly otevřeno asi jen dva týdny. Většinu času fungují online, mají vlastní střihy a v podstatě jde o rodinný podnik. Nadchla je maminka Ivana Pudilová. "Mamka nás vedla od dětství k šití a pletení, šila si oblečení pro sebe a nám se to hrozně líbilo. O mateřské nás to doslova pohltilo, naše děti měly totiž netabulkové velikosti. Vždycky jsme hodně tvořily a tímto jsme si splnily sen," vysvětlila Lucie Matoušková.

Nejdřív testy, potom výuka. Podívejte se, jak to vypadalo na ZŠ Zborovská.
Nejdřív testy, potom výuka. Podívejte se, jak to vypadalo na ZŠ Zborovská

Netabulkové velikosti

Lidé si u nich mohou vybrat hotové šatstvo nebo si nechat ušít podle svého přání na míru. "Omezení je takové, že si dospělí musí objednat na dálku a u nás jen vyzvednout, na děti můžeme prodávat rovnou v obchodě," vysvětlila Lucie Matoušková. Zákazníci podle jejich slov mají největší zájem právě o šití na míru. "Řada lidí i dětí má totiž netypické míry. Dítě je například hodně vysoké a hubené, nestandardní rozměry mívají i dospělí," upřesnila Monika.

Zákazník je pán

Všechny jejich výrobky jsou unikátní, na výběr mají z velkého spektra vzorů. "Kluci mají nejraději auta nebo traktory, u holčiček zase frčí jednorožci nebo květinové potisky," smála se Lucie.

Zatím neodmítly žádné netradiční přání. "Šila jsem paraglidingovou kombinézu," uvedla největší výzvu Lucie. "Já dělala tylovou svatební sukni z dvacetimetrového kusu látky, to byl tedy oříšek, když jsem to viděla celé v dílně," smála se Monika.

Hráči Táborska prožili krutý fotbalový podvečer a navzdory výtečnému výkonu ze druhého poločasu podlehli Prostějovu 1:2 (v modrém zleva Emmanuel Tolno, Roman Holiš a David Čapek).
Bojovníkům z Táborska ukázal fotbal mimořádně krutou tvář, výhru slavili Hanáci

Podporují ostatní kreativce

Prodej rozšířily také o galanterii, bytové doplňky, domácí kosmetiku a různé dekorace. "Snažíme se podpořit i další kreativní duše jako jsme my a spolupracujeme s nimi. Na krámě tak máme i sortiment od jiných handmade tvůrců," upozornila Lucie na sounáležitost závěrem. Od oblečení se dostaly například i k výrobě vlastních šperků.