Za druhé světové války byla vězeňkyní koncentračních táborů Terezín, Osvětim a Bergen-Belsen. Přežila dlouhý pochod smrti z Christianstadtu do Flossenbürgu. Za války ztratila většinu příbuzných. Tuto tragickou zkušenost se léta snažila předávat současným generacím, především mládeži, a to jak v České republice, tak v Německu.

Louise Hermanová se narodila 8. května 1916 ve Svitavách. V mládí poznala Oskara Schindlera, budoucího hrdinu filmu Schindlerův seznam. Vystudovala měšťanskou školu a reálnou školu ve Svitavách a odešla studovat do Prahy. Dne 24. dubna 1942 byla transportována do Terezína a 18. prosince 1944 do Osvětimi, v obou táborech pak opatrovala děti. Později pak říkala: „Kdo nebyl za války nikde jinde než v Terezíně, tak nemá ponětí o ničem."

Z Osvětimi byla v červenci 1944 transportována do Christianstadtu,. Jednalo se o jedinou terezínskou skupinu, která odjela z Osvětimi. V Terezíně poznala i dirigenta, jihočeského Karla Ančerla nebo Vítězslava Lederera, jednoho z vězňů, kteří utekli z Osvětimi. Poznala i Fredyho Hirsche, který pomáhal dětem. Mezi jejími dětmi byla i Hana Hyndráková či Ruth Bondyová, židovská spisovatelka, která žije v Izraeli a se kterou chystá jihočeský Deník exkluzivní rozhovor.

V Christianstadtu pracovala v muničním skladě a v únoru 1945 nastoupila pochod smrti do bavorského Flossenbürgu. Odtud se dostala zpět na sever, do Bergen-Belsenu, kde byla 15. 4. osvobozena anglickou armádou.

Po táboře se šířil skvrnitý tyfus, který se nevyhnul ani Louise Hermanové, takže se do Prahy vrátila až v polovině července 1945. Tam se ocitla bez peněz, oblečení a možnosti ubytování. Pomohla jí ale kamarádka z Terezína.

V roce 1947 se vydala Louise Hermanová na Náchodsko, aby pomáhala židovským utečencům, kteří se kvůli židovským pogromům v Polsku rozhodli utéct do Palestiny. Pak se s manželem přestěhovali do Českých Budějovicích a v uplynulých desetiletích se aktivně účastnila českoněmeckých akcí o soužití a besedovala o holokaustu i s německými studenty.
Životní příběh Louise Hermanové najdete na stránkách www.pametnaroda.cz.