Prosby o uchránění života nebyly nic platné. Ruka s nožem nemilosrdně bodla do hrudi matky tří dětí. I její jedenáctiletý syn z vedlejší místnosti slyšel, jak jeho matka prosí o život.
Úpěnlivé prosby vietnamské barmanky ale Vasyl Gavryliv z Ukrajiny přešel bez povšimnutí. Mohly ho uchránit od 18 let ve vězení.

Krajský soud dnes ukončil případ vraždy v táborském nonostopu 777 v Šafaříkově ulici. V noci na prvního dubna tu z důvodu majetkového prospěchu dvěma bodnými ranami usmrtil ukrajinský stavební dělník provozovatelku zařízení: matku tří dětí.
Státní žalobkyně Alena Píchová předem předestřela, že bude požadovat trest při horní hranici sazby. Ta je 15 až 20 let. Pro udělení výjimečného trestu do 30 let soud neshledal důvody. Obžalovaný dosud žil bezúhonným životem, ale přesto se na něj strážci spravedlnosti museli pohlížet v ostřejším úhlu.

„Obžalovaný připravil o život matku tří dětí, která ho prosila, aby ji nezabíjel. Právě vzhledem k tomu na něj nemůžeme pohlížet jako na jiného prvotrestance. Jeho jednání bylo zcela cílené,“ zdůvodnil výši uděleného trestu předseda senátu Zdeněk Kučera.

Vasyl Gavryliv měl přitom všechny předpoklady k tomu, aby si včas své hrůzné počínání uvědomil. Znalci z oboru psychiatrie a psychologie u něj neshledali diagnózu, která by mu v tom bránila.
„Byl schopen vnímat průběh události. Neprojevuje ani vlastnosti agresora, to ale neznamená, že se tak nemůže chovat. Přesto měl možnost čin nedokončit,“ hodnotil obžalovaného psycholog Václav Šnorek. Dnesseobžalovaný hájí tím, že neví, kde vzal nůž a proč ženu zabil a že si nic nepamatuje. Je to však jen známka toho, že je sám ze sebe zděšený a snaží setyto vzpomínky přesunout mimosvé vědomí. Jde o tak zvané vytěsnění.Nicméně podle znalce by si měl vše pamatovat. "Schopnosti paměti nemělnarušené. Ale jeho jednání je pro něj nyní nepřijatelné, proto ho vytěsňuje,"upřesnil Šnorek.

Trest si Gavryliv, který vykazuje znaky osob pravidelně konzumující alkohol, odpyká ve vězení se zvýšenou ostrahou, zároveň má uhradit poškozeným dětem 720 tisíc korun. Po skončení trestu bude na neurčito vyhoštěn z České republiky. Existuje však možnost požádat o přeloženído země svého původu.