Ten na návsi stojí již deset let a má být výstrahou pro každého, kdo by se chtěl protivit vrchnosti. Pro záchranu Denisy se z davu lidí dychtících po vykonání přísného trestu ozval jen jeden statečný hlas. Purkmistr nechal za všeobecného souhlasu na několik hodin připoutat ke kůlu i tuto odvážnou ženu. Obě si tak vytrpěly hanbu a výsměch desítek spoluobčanů, které svolal zvoník.

Pranýř tu nechali v roce 2007 postavit členové Spolku emancipovaných kluků sympaťáků (SEKS) a má připomínat, že snad právě v Jistebnice se v roce 1757 konal poslední soud s čarodějnicí. Hranice tenkrát nakonec nevzplála, protože hony na čarodějnice mezi tím zrušila osvícená panovnice Marie Terezie.

„Přesně se neví, zda právě v Jistebnici se konal ten poslední, ale určité prameny to zmiňují, ovšem nešlo o ženu, nýbrž o muže,“ doplňuje purkmistr k historii inkvizičních procesů, které se praktikovaly tři století.

Pravé čarodějnice se ale v Jistebnici slétnou až v sobotu večer, a to před půl sedmou na náměstí. Společně s obyvateli města pak potáhnou na kopec Majdalena, kde je nečeká nic příjemného. Zatímco lidé se u ohně budou bavit, je budou sžírat jeho plameny.