Podle mluvčího táborské policie Miroslava Doubka je teď období, kdy stále častěji vyráží do zahrádkářských kolonií také zloději. Vědí, že se majitelé do chalup ještě sem tam vrací a že ještě neodvezli všechno cenné vybavení.

„Pachatelé se mimo jiné soustředí na krádeže zahradní techniky jako jsou traktůrky, sekačky, dále nářadí – motorové pily, vrtačky, brusky. Nepohrdnou ani televizorem, set top boxem, satelitem či rádiem. Občas si vezmou také jídlo, které na chalupě zanechají majitelé, pití či oblečení," vyjmenoval nejčastější artikl policejní mluvčí.

Ukliďte i žebřík

Dále radí, aby lidé z okolí chat uklidili předměty, které by případným zlodějům usnadnili vstup objektu. Jde například o sekery zanechané v kolně, která nemá bezpečný zámek, či o volně zavěšený dlouhý žebřík. Vyplatí se také do přízemních oken nainstalovat mříže a okenice.

Jako prevence slouží dohled nad chatou. O ten se mohou postarat místní obyvatelé, kteří v obci bydlí celoročně, či sousedé ze zahrádkářských kolonií. Majitelé rekreačních objektů by na sebe měli nechat také telefonní spojení, a to buď u některého ze sousedů, nebo na obecním úřadě. „Pokud mají lidé chatu elektronicky zabezpečenou, měli by o tom informovat například strážníky, policisty či bezpečnostní agenturu a detailně popsat, o který objekt se jedná. V případě krádeže to ulehčí hledání i pátrání po pachateli," konstatoval Miroslav Doubek.

Na Táborsku pachatelé řádí v oblasti řeky Lužnice, to znamená na Veselsku, Soběslavsku, Sezimoústecku či Bechyňsku. V poslední době jsou známé případy také z Mladovožicka, konkrétně Pojbuk.

Policisté s kynology a jejich služebními psy se pravidelně věnují kontrolní činnosti zahrádkářských kolonií. O spolupráci prosí i občany, kteří si všimnou podezřelého dění.

Z chalupy odvezou nářadí a zapnou alarm

Táborsko – Na zimu musí vše z chalupy. Takového hesla se drží rodina pětatřicetileté Lenky Mayerové z Tábora, která za rekreací dojíždí do jedné z obcí na Bechyňsku.

„Je to úplně obyčejný starý dům, myslím, že pochází z roku 1932. Narodil se v něm táta. Když babička s dědou zemřeli, nechtěli jsme dům prodat, a tak jsme si z něj udělali venkovskou usedlost," popisuje soukromá podnikatelka Lenka Mayerová.

Jak naznačila, chalupu začínají pravidelně navštěvovat, když zmizí sníh, to znamená již během dubna. Aby přes zimu předešli vloupání nezvaných hostů, nenechávají nic náhodě. „Můj táta by klidně odvezl i příbory," řekla s nadsázkou.

Odstěhují nářadí

Popravdě ale na zimu přestěhují vše hodnotnější. „Odvážíme hlavně sekačku na trávu, motorovou pilu a další zahradnické nářadí, z chalupy pak televizi a mikrovlnnou troubu. Nic víc nemáme. Jezdíme si sem odpočinout," vysvětlila Lenka Mayerová. Nepředpokládá, že by někdo měl zájem o letitou postel či postarší nábytek.

Zatím měli štěstí. Zloději se jejich chalupě vyhýbali. „Jen jednou nám sousedi hlásili, že za našimi vrátky, v prostoru, kde máme vysoký keř, spal nějaký bezdomovec. Ale žádnou škodu nezpůsobil," poznamenala majitelka objektu.

Ještě než chalupu opustí, ostříhají túje a keře, aby do dvora a zahrady pustili více světla a zkontrolují, zda se venku nenachází něco, co by mohlo případného pachatele nalákat. „Nemáme žádnou dřevěnou kolnu, takže o to máme situaci jednodušší. Na vchod do chalupy jsme si pořídili bezpečnostní dveře s kvalitním zámkem a nový zámek máme i na vratech. K tomu ještě pro jistotu alarm," vypočítává zabezpečení. Ale ani přes zimu nenechávají domek bez dozoru.

Rodina se vždycky snaží, aby alespoň někdo několikrát do měsíce na chalupu přijel a zkontroloval ji. „Pomůže i zájem sousedů, kteří v ulici bydlí natrvalo. Vědí, kdo do vsi patří i která auta se tu pravidelně pohybují," dodala.

Čísla, tresty, pojištění

• za celý loňský rok se zloději na Táborsku vloupali do 55 rekreačních objektů, letos až do 13. listopadu již do 82 chat a chalup
• pro porovnání: v celém Jihočeském kraji policisté od 1. ledna do 30. září řešili již 363 případů krádeže vloupáním, za loňský rok ve stejném období 317 případů
• zloději většinou způsobí škodu v řádu desetitisíců. Za to jim mimo jiné hrozí odnětí svobody až na dva roky
• podle mluvčího táborské policie se pachatele daří vypátrat. Není výjimkou, že má na svědomí sériovou trestnou činnost, to znamená, že se vloupal do více chat
• proti krádeži či vandalismu může majetek ochránit i kvalitní pojištění domácnosti