Kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru se letos soutěž konala bez veřejného finále. Pořadatelé ankety vybrali vítěze z šesti finalistů na základě hlasování semifinalistů z různých regionů.

Zlatým Ámosem se tak stal Tomáš Míka, který na táborském gymnáziu učí češtinu a základy společenských věd, a který se již v únoru stal Jihočeským Ámosem.

Tomáš Míka pochází ze Sedlce-Prčice. Letos mu bude 44 let, na táborském gymnáziu Pierra de Coubertina učí desátým rokem.

„Nominovali mě studenti ze 4. B., letošní maturanti z mé kmenové třídy. Během semifinále mě měli studenti vybavit třemi předměty, které nějakým způsobem dokumentují náš vzájemný vztah,“ popisuje. Od studentů dostal jako první atlas hvězd.

„To souvisí s tím, že mi k maturitnímu plesu dali hvězdářský dalekohled. Oklikou si sehnali číslo na moji ženu, aby zjistili, po čem dlouho toužím a co by mi udělalo radost,“ vysvětluje. Druhým předmětem byla sada sklenic s osmadvaceti nastříhanými hvězdičkami. „Každý ze studentů na jednu z nich napsal, čím jsem ho ovlivnil.“

Třetí věcí, kterou ho studenti vybavili, byl pecen chleba. „Na masopustním průvodu jsme totiž jako masky měli krajíce chleba. Šli jsme prostě za chlebáčky. A pro mě nechali patku, která se na mé pleši opravdu vyjímala,“ říká se smíchem. Na porotu, tvořenou ostatními semifinalisty, ale nejspíš vysvětlení studentů zabralo, a Tomáš Míka se tak stal 16. mužem, který za 27 let trvání soutěže dosáhl na příčku nejvyšší.

A jak se dívá na nynější uzavření škol a z toho vyplývající jiné způsoby výuky? „Fungujeme pomocí Bakaláře, což je komunikační systém, který ve škole používáme už delší dobu. Studentům zadám jednotlivé úkoly a oni mi je jeho prostřednictvím zašlou zpátky,“ upřesňuje. U studentů si už stihl všimnout jedné věci.

„Řadě z nich začíná škola chybět. Je to takový folklor na školu nadávat, ale když si uvědomíte, že vám ten společně strávený čas už nikdo nevrátí…,“ dodává.

Jako velké pozitivum vnímá to, že se jak studenti, tak i učitelé musejí učit řadu novinek. „Školství se tak díky tomu určitě výrazně promění,“ uzavírá.