I sto aut za hodinu projíždělo kvůli částečné uzavírce Zavadilské ulice školním statkem v Měšicích. Od pátku však mají řidiči utrum.
„Usilovali jsme o zákaz vjezdu už dva roky,“ řekl vedoucí školního statku Petr Staněk. Řidiče, které neodradí ani značka zákazu vjezdu, zastaví po pěti stech metrech závora.
Díky poruše na teplovodním potrubí je již od září částečně uzavřena část Zavadilské ulice. Dopravu tu řídí semafor. V dopravní špičce sahají kolony aut až ke hřbitovu a směrem na Čekanice se tvoří zácpy ještě před křižovatkou na Mladou Vožici. Projet kruhovým objezdem u Mýta je často záležitost na několik desítek minut.


Zakázaná zkratka
Někteří řidiči si proto začali krátit cestu na Blanické předměstí přes školní statek v Měšicích. V pátek je však překvapila nová dopravní značka. „To, že jsme cestu uzavřeli až nyní, je souhra náhod,“ podotkl Staněk.
Vedoucí připustil, že v souvislosti s uzavírkou na Zavadilské ulici se problémy nakumulovaly. „Stávalo se, že tu projelo také sto aut za hodinu. A do toho měla normálně fungovat výuka. Děti tu jezdí na koních a ti se při rychle projíždějících autech plaší. Kvůli tomu došlo na statku málem i ke dvěma úrazům ,“ zdůraznil Staněk a dodal, že situace začínala být neúnosná.


Silnice nevydrží
Silnice od statku k Záluží není ani novému náporu automobilů přizpůsobena. „Naprosto souhlasím, že statek uzavřeli,“ potvrdil Petr Nemrava z Čekanic. Situaci podle jeho slov elegantně řeší obchvat. Jen je třeba si na jeho využití zvyknout.
„Mám vyzkoušeno, že když vyjedu od Intersparu a vezmu to po obchvatu, jsem doma ještě pořád dvakrát rychleji, než když se zařadím do kolony,“ dodal Nemrava.
Přestože střední zemědělská škola, která má statek v majetku, chtěla statek pro automobilovou dopravu uzavřít už před dvěma roky, povedlo se jí to až minulý pátek. „Námitky měli jak Měšičtí tak i Zálužští. Tuto cestu zvykově používali. Jak se ale vyhrotila situace s uzavírkou na Kouřimově, začali souhlasit i oni,“ naznačil Staněk.
„Shodou okolností jsem z Měšic, takže zkratku přes statek znám. Také jsem ji využíval,“ připustil Zdeněk Doubek ze Záluží, „veškerá doprava šla ale přes nás. To si to raději objedu, než abychom tady měli takový provoz.“


Jezdí i přes zákaz
Zdaleka ne všichni řidiči ale značku zákazu vjezdu respektovali. Proto je komunikace nyní uzavřena i závorou, na kterou řidiči narazí asi 500 metrů za statkem. „I přes zákaz vjezdu tudy stále auta jezdí. To by tady museli policajti stát pořád. Závora ale neukázněnce vrátí zpátky,“ poukázal vedoucí statku.
V sobotu v době od desíti do čtyř odpoledne se Zavadilská uzavřela úplně a společnost Comett plus požádala školu o možnost průjezdu autobusům MHD. „Umožnili jsme na tuto dobu autobusům průjezd, ale zároveň jsem požádali městskou policii o asistenci. Kdyby se na komunikaci střetl autobus s jakýmkoli jiným vozidlem, neměli by se vzájemně kde vyhnout,“ konstatoval Staněk.


Pozor na pokuty
Namátkové kontroly chystá na tomto místě městská policie i do budoucna. „Pokud vznese škola nebo Comett znovu požadavek, budeme se snažit vyhovět. Cílem je upozornit řidiče, že tudy prostě jezdit nesmí. Nějaké pokuty už padly,“ připustil mluvčí táborských strážníků Petr Svoboda.
Dodal, že situace se ale nejspíš sama uklidní na konci listopadu, kdy teplárna plánuje ukončení veškerých stavebních prací a Zavadilská bude opět plynule průjezdná.