Solidární daň je zavedena sice už od začátku roku 2013, ale nyní poprvé ji lidé zahrnují do daňového přiznání. Jak sdělila ředitelka táborského finančního úřadu Martina Sedláková, je to důvod, proč očekávají o deset až patnáct procent více odevzdaných přiznání oproti loňsku.

„Solidární zvýšení daně je zavedené pro zaměstnance, kteří mají nadlimitní příjmy. To znamená, že jejich příjem celoročně přesáhl 1, 242 milionu korun," vysvětluje Martina Sedláková. Také upřesnila, že výše uvedená daň se týká i lidí, kteří i pouze v jednom měsíci z roku měli příjem vyšší jak 103 tisíc korun. „To je případ například štědré odměny nebo odstupného," uvedla ředitelka úřadu.

Letos by mělo přijít na podatelny úřadů, pokud bude nárůst o patnáct procent, zhruba 17, 5 tisíce plátců daně z příjmu fyzických osob. Mezi nimi i Michela P. z Tábora, která při studiu i pracuje: „Jako student bych uvítala kompletní osvobození od daně, protože to, že se člověku při studiu vysoké školy podaří vydělat nějaké peníze a musí odvádět nechutně vysoké daně, mi přijde demotivující při rozvíjení talentu a životního standardu mladého člověka," míní čtyřiadvacetiletá Michaela s tím, že s přiznáním se chystá na úřad tento týden.

Právě v následujících dnech očekávají úředníci největší nával. „Zatím jsme obdrželi 7170 přiznání k dani z příjmu fyzických osob, což je srovnatelné s loňskem. Z toho vyplývá, že největší nápor bude v tomto týdnu," sdělila Martina Sedláková.

Kdy jít na FÚ?
• FÚ Tábor bude otevřený do 
1. dubna, kdy je poslední termín k odevzdání daňového přiznání za rok 2013, každý pracovní den do 18 hodin, v sobotu do 12 hodin. Fronty se netvoří, k dispozici budou pracovnice úřadu ve všech kancelářích druhého patra.  

Všichni, kteří jsou povinni podat daňové přiznání k dani z příjmů za rok 2013, mohou tak učinit i elektronicky. Loni této možnosti využilo ale pouze jedno procento osob z 15 378 odevzdaných přiznání.

Povinnost odevzdat přiznání elektronicky mají právnické osoby a fyzické osoby s obratem více než šest milionů korun. „Neočekávám, že by letos nastal s elektronickým podáním nějaký boom. Někteří lidé to využívají, ale malí či střední živnostníci ho obvykle donesou sami," uzavřela ředitelka finančního úřadu Martina Sedláková.