Část živnostníků, ale i zákazníků se obává novely živnostenského zákona. O živnostenský list nebo koncesi by zájemci mohli od července žádat se zkrácenou nebo zrušenou povinnou praxí. To přinese situaci, kdy řezníka nebo kadeřníka bude moci vykonávat například automechanik. Podle mluvčího ministerstva průmyslu Tomáše Bartovského novela snížení odborné způsobilosti nepřinese.
„Pro zavedené živnostníky může novela představovat jistý tlak a u některých profesí to povede ke zvýšení konkurence,“ uvedl prezident Unie malých a středních podniků David Šeich.
Diametrálně odlišný pohled na věc má zástupkyně ředitele pro praktická vyučování táborské Střední školy obchodu, služeb a řemesel Marta Musilová. „S novelou bych souhlasila pouze v případě, kdyby do učebních oborů přitáhl více žáků. Začíná se totiž projevovat nedostatek některých řemesel. Jinak jsem proti návrhu. Zájemce by měl disponovat disciplínou v oboru, správnými návyky a zásadami, odborností. To se musí učit několik let. Když dnes přijdu do restaurace, hned vidím, zda se jedná o odborníky nebo ne. Naše škola chce mít všeobecně vzdělaný personál, který je v oboru na úrovni. Například našich sedm žákyň dělá letušky,“ popsala.
Václav Valenta ze Sdružení podnikatelů a živnostníků. „S omezováním požadavků na odbornou způsobilost v žádném případě nesouhlasím v žádném oboru,“ reagoval Václav Valenta ze Sdružení podnikatelů a živnostníků. Kvůli ochraně trhu a drobných podnikatelů je podle sdružení požadavek odbornosti a potřebné praxe na místě. „Úpravy by se měly týkat pouze snížení administrativy a rychlosti vyřízení,“ navrhovali členové.
Unie fotografů upozornila na návrh, kterým se fotografické služby převádějí ze živností řemeslných do volných. „Je nesmyslné předpokládat, že každý, kdo dokáže udělat automatickým fotoaparátem obrázek, je fotografem v řemeslném slova smyslu,“ uvedla Pavla Davidová z Komory fotografických živností.
Také optici tvrdí, že požadavek odbornosti a praxe je na místě. „Je to absurdní návrh. Tady jde o zdraví zákazníků, to nejde dělat jen tak bez vzdělání. Jako optik musíte mít minimálně tříletou praxi a dnes najdete spoustu optiků s vysokou školou. Samozřejmě záleží na lidech, pro co se rozhodnou, zda zdraví nebo například brýle v supermarketech. Pokud chce ale někdo zlikvidovat optiky, s touto novelou je na dobré cestě,“ poznamenal táborský optik Rudolf Hart.