Po patnácti letech si občané malé obce mohou oddechnout. Sudy s obsahem toxických látek, které do objektu bývalé Sempry v Žíšově uskladnil německý podnikatel, nakonec na své náklady likviduje soukromá firma.

„Likvidaci zaplatí na základě dobré vůle ze svého. Vyjde na miliony korun,“ potvrdila mluvčí českobudějovické České inspekce životního prostředí Ivana Awwadová. Stát tak do likvidace nevloží ani korunu.

Před několika měsíci, kdy se Táborský deník k 15 let staré kauze vrátil, už občané Žíšova ani nechtěli věřit, že se někdy nebezpečných sudů jejich obec zbaví. Teď jsou rádi, že se tak konečně stalo.

„Je výborný, že se to pohnulo a že se sudů někdo chopil. Nebylo to zrovna hezké místo,“ hodnotí krok soukromé firmy občan Žíšova Vladimír Pravda.
Pozemky, na nichž byl odpad uskladněn, koupila firma letos v květnu.

„Došlo však pouze k převodu pozemků, nikoli odpadů, ty jsou stále ve vlastnictví společnosti Euro–Izol v likvidaci,“ dodala Awwadová. Zmíněnou firmu vlastnil podnikatel Adolf Gorski.

V těchto dnech firma, která nechce být se sudy spojována, dokončuje jejich odvoz. Fyzickou likvidaci obsahu převezme odborná firma ASA.

„Konečně jsme se zbavili velké starosti. Jsme moc rádi, dopadlo to nejlépe jak mohlo. Oceňuji, že někdo měl odvahu se toho chopit. Navíc tak, že obec to nestojí ani korunu a že ani nemusíme mít starost, jak na to získat peníze od státu,“ neskrývá ptěšení starosta obce Dušan Hudlík.

Hudlík již v minulosti varoval před nebezpečím, které z prorezavělých sudů hrozí. „Kdyby se látky dostaly do spodních vod, směřovaly by do oblasti Třeboňské pánve. Mohlo by tak dojít k ohrození pitné vody z Bukovska. To už by mělo zajímat víc lidí,“ řekl Deníku. Jeho slova ale visela ve vzduchu další rok.

Až nyní se podařilo objekt prodat. Podle Awwadové má nový majitel se získaným prostorem podnikatelský záměr. „Nechce však být médializován, proto nemohu o záměru říct nic bližšího.“