Správci začali od včerejška s přitápěním.
„Máme v bytě hroznou zimu. V neděli jsem ani nekoupala syna, aby nenastydl. Na noze mám troje ponožky, a stejně se klepu zimou,“ řekla včera dopoledne Simona Doubková z Tábora.
„Právě začínáme s přitápěním,“ informoval včera ve 13 hodin jednatel táborského Bytesu Pavel Dvořák.
Dvě podmínky vyhlášky, stanovující pravidla pro vytápění a dodávku teplé vody, byly včera splněny. „Průměrná venkovní teplota po dva dny nepřesáhla třináct stupňů a stalo se tak po prvním září, kdy podle platné vyhlášky začíná topné období,“ sdělil Dvořák.
Pokles teplot byl tentokrát velmi prudký. Z pátečních průměrných 17,4 stupně spadla v sobotu na 10,8 a v neděli dokonce na 7,6. „Teplota se měří v sedm, ve čtrnáct a dvakrát v jednadvacet hodin. Dvojím večerním měřením výsledná hodnota ještě klesne,“ objasnil jednatel.
Veselští si v městských bytech mohli vychutnávat teplo již od rána. „V návaznosti na nepříznivou předpověď počasí jsme začali s temperací již v sedm ráno. Dokud se počasí neumoudří, budeme přitápět každý den od sedmi do deseti a od sedmnácti do jednadvaceti hodin,“ zněla včerejší odpověď jednatele Veselských služeb Jaroslava Bendy, „v bytech situovaných na sever a v horních patrech naměřili lidé dokonce patnáct stupňů.“
V Bechyni si museli nájemníci počkat až do večera. Včera krátce po obědě teprve jednal správce městských bytů s provozovatelem tepelného hospodářství. „Rádi bychom teplo do bytů zajistili už dnes večer,“ řekl včera Deníku šéf bechyňského Bytenesu Miroslav Král.

„To by mi lidi dali! Topíme už od devíti hodin, a dokud bude třeba, přitopíme lidem ráno, když vstávají do práce, a večer k televizi,“ prozradil postup Bytové správy Soběslav František Menhart.
Bytes očekává, že mohou nastat i komplikace. „Například v Kollárově ulici, kde se modernizoval výměník a rozvody, mohou nastat kvůli nedostačujícímu odvzdušnění problémy,“ naznačil Dvořák. Pokud se tedy některým nájemníkům městských bytů radiátor neoteplí, měli by se na Bytes neprodleně obrátit.
Někdy se také ochladí i mimo topné období, které končí posledního května.
„V roce dva tisíce šest jsme topili v červnu, když byly volby. Museli jsme udělat výjimku, protože situace byla neúnosná,“ připustil Dvořák.
Vyhláška výjimku připouští, a to v případě souhlasu nejméně dvou třetin konečných spotřebitelů, vyžaduje-li to průběh venkovních teplot a připouští-li to technické a zásobovací podmínky. Do roku 1995 byly podmínky pro přitápění náročnější. Správci pouštěli teplo do domovů až po třech dnech, kdy průměrná teplota nepřekonala hraničních třináct stupňů.