O den později, než se s Janem Kačerem naposledy rozloučí veřejnost, právě Střední umělecko průmyslová škola v Bechyni oslaví 140. výročí svého založení. Vloni na podzim režisér a herec Jan Kačer svou alma mater navštívil, a to 2. října - den před svými 87. narozeninami. V zaplněném bechyňském kině se zúčastnil promítání svého filmu Jsem nebe, který natočil v prostředí Bechyně v roce 1970.
Jak Deníku k návštěvě sdělil ředitel školy Otakar Novák, vloni Jan Kačer projevil přání v Bechyni oslavit své narozeniny. "Říkal, že by rád přijel dřív a navrhl nám, že by si u nás oslavil narozeniny, protože naše škola je pro něho jakoby srdcová záležitost. Domluvili jsme se na programu, že udělá autorské promítání filmu, který v Bechyni v roce 1970 režíroval. A pak byla beseda, následně s ním naši žáci multimediálního oboru natočili rozhovor. A až do večera jsme pak s panem Kačerem měli zajímavý program," naznačil Otakar Novák.
Více o natáčení filmu Jsem nebe se dočtete v seriálu Deníku >>> V noci koupil režisér štábu sto horkých rohlíků
Jan Kačer byl podle slov starosty Bechyně Štěpána Ondřicha s městem i se školou v kontaktu. "Ještě donedávna sem jezdil na chalupu, potkávali jsme ho. V rámci oslav 140. výročí školy připravujeme vzpomínku," uvedl starosta.
Například v roce 2007 se Jan Kačer vyznal ke svému vztahu l Bechyni v rozhovoru Deníku: "Mám pořád hodně práce. Ale díky bohu, můžu-li, do Bechyně jedu, byť jen na dva dny. Když nehraju v divadle, nebo netočím Vztahy,“ svěřil se nám Kačer. K lázeňskému městečku měl vztah už od svých mladých let. Vystudoval zdejší střední keramickou školu a od té doby do Bechyně jezdil za přáteli, nebo jen na výlety a občas i do zdejších lázní.
Ke známým filmovým místu, kde Jan Kačer natáčel, patří také například Hluboká nad Vltavou. V seriálu Deníku z roku 2014 s názvem Jihočeské filmování se můžete dozvědět, jak Jan Kačer dostal od režiséra dýmku z Kodaně.
Jan Kačer se narodil v roce 1936 v rodině obuvníka Viléma Kačera a jeho manželky Vlasty, která v jeho firmě pracovala jako sekretářka. Jeho otec v roce 1938 krátce po přijetí Mnichovské dohody spáchal sebevraždu kvůli obavám o budoucnost své firmy a obav z rasové perzekuce, když byl židovského původu.
Po ukončení základního vzdělání si podal přihlášku na střední školu do Brna, ale kvůli nevhodnému třídnímu původu (otec byl považován za továrníka) nebyl přijat, na radu svého učitele se přihlásil na SPŠ keramickou v Bechyni. Tuto absolvoval v roce 1955. Během studia působil v ochotnickém divadelním kroužku.
Poté vystudoval divadelní režii na pražské DAMU (absolvoval v r. 1960).
Ve filmu debutoval v roce 1959 epizodní rolí Probuzení Jiřího Krejčíka. První hlavní roli mu poskytli Ján Kadár a Elmar Klos ve stejnojmenném filmu natočeném podle románu Smrt si říká Engelchen.
Režíroval mnoho divadelních her (Sbohem, Sokrate!, Pekař Jan Marhoul, Peer Gynt, Višňový sad, Revizor, Na dně) a několik televizních filmů (Jsem nebe, Město mé naděje). Zdroj: wikipedia.org