Někdy si sáhnou na dno svých sil, ale nevzdávají se. Cizí jim není heslo: Když nemůžeš, tak přidej. Funguje prý dokonale.
Určitě jim patří přívlastek jedinečná parta dívek a žen. Vídají se pravidelně. Někdy dokonce i třikrát týdně. Základ takové partě před lety dala instruktorka aerobiku Zuzka Basíková. Právě na její hodiny začaly ženy a dívky z okolí Chýnova docházet.

Jednalo se pro ně o kulturu, za kterou nemusely z okolních vesnic jako jsou Nuzbely, Kozmice, Dobronice a další, daleko dojíždět, i když nebydlely přímo v Chýnově.

V převážné většině je společné týrání těla pro ně jednou z mála možností, jak si užít příjemný večer ve společnosti stejně naladěných kamarádek a přitom nemuset na pravidelně dojíždět do Tábora, kde je nabídka společných akcí bezpochyby větší.

Co je na tom trápení v tělocvičně láká, když mají za sebou kromě pracovního maratonu i péči o rodinu a popřípadě ještě hospodářství? Vladimíra Novotná z Chýnova, která mezi partu pravidelně dochází od začátku jednou až dvakrát týdně, má jasnou a stručnou odpověď: „Bezva parta ženských, které si rozumí,“ říká.

Bez ní by to nešlo v žádném více či méně početném kolektivu. Ale bez spolupráce v rodinách by si ani takovou hodinu v tělocvičně nemohly dovolit. Malé děti si tak po dobu jejich nepřítomnosti museli vzít na starosti tatínkové, starší sourozenci či prarodiče. „Jsem za tu skvělou partu moc ráda. Holky jsou hrozně upřímné a maximálně dobře se mi s nimi spolupracuje, umí projevit radost, a dát ji tak najevo okolí. To je na tom to nejhezčí,“ charakterizuje spolek žen a dívek Basíková, která s nimi tráví čas hlavně po večerech v tělocvičně, kam chodí dobrovolně makat.
Parta, kterou tvoří tak zvané zdravé jádro už několik let stabilní kádr, má zhruba patnáct žen.

Chtějí si zacvičit i se pobavit a to prý s jasným cílem. „Říkají, že chodí cvičit hlavně proto, aby se pak mohly najíst,“ směje se Basíková velké motivaci a argumentu kamarádek různých věkových kategorií.
Takže je důvod po namáhavé hodině spotřebovanou energii doplnit a zhřešit u nějaké dobroty. Probrat starosti i radosti. Děti, partnery i vaření. A zpátky domů se vydat s vyčištěnou hlavou.

Cvičení neberou jako povinnost. Baví je nejen samotné cvičení, baví je hlavně ty kamarádky, které mají kolem sebe. Mohou být, byť jen na pár desítek minut, jen samy se sebou a starosti nechat odplavit endorfiny.
„Vymýšlím si na ně už i dost náročné aerobikové sestavy, ale holky jsou perfektní a zvládnou všechno,“ chválí ženskou partu Basíková. Dobře ví, že co je nezabije, to je posílí, jak praví jedno z oblíbených hesel.

Aby si mimo cvičení užily i nějaký ten odpočinek, podnikají víkendové akce. Oblíbeným místem je pro ně v posledních letech Neplachov. Příjemné s užitečným spojí i na déle trvajícím pobytu v Chorvatsku, odkud si kromě dokonale odpočinutého a vysportovaného organizmu přivážejí pravidelně i bronzová opálení. Aby ne, když cvičí na slaném, mořem prosyceném, vzduchu.
A jelikož jsou ženám a dívkám všechna ta cvičení očividně málo, vymyslely další příležitost, kdy se vidět. Rozhodly se pro tanec. A protože to jsou ženy činu, vrhly se rovnou na uspořádání vlastního plesu.

„Pustily se do toho s takovou vervou, že sehnání potřebných sponzorů, kteří by byli ochotni přispět do tomboly, bylo téměř dílem okamžiku. Proto jsme mohly nabídnout lákavou tombolu, v níž každý lístek vyhrával,“ vzpomíná na premiérovou loňskou akci Basíková.
I když si na ples půjčily sál od sousedů v Nové Vsi u Chýnova, nelitovaly. Přišlo na dvě stě lidí a celý večer se nadmíru vydařil.
A proč již vyzkoušené nezopakovat? Proto je i letošní březnový ples pod jejich taktovkou organizačně již téměř dotažen do nejmenšího detailu. Schází snad už jen doladit půlnoční překvapení. U vstupu do sálu v Nové Vsi všechny příznivce tance a dobré zábavy budou v březnu vítat opět usměvavé slečny i paní. Velkým lákadlem pro případné váhavce může být zajímavá hlavní cena bálu.
Ten, na koho se usměje štěstí při losování tomboly, se v létě na vlastní kůži bude moci přesvědčit, jak skvělá parta je spolek žen z Chýnova a okolí, protože s nimi vyhraje pobyt právě na jejich týdenním cvičení u chorvatského moře.

Tak proč to nezkusit? Termín je blízko: 11. března od 20 hodin v Nové Vsi u Chýnova. K tanci a poslechu zahraje opět MIX.