V sobotu ráno ve věku 80 let náhle zemřela významná fotografka Marie Šechtlová, kterou umělecké kruhy 60. let zařadily k nejúspěšnějším fotografům „poezie všedního dne“.
Plná optimismu ještě v březnu oslavila své 80. narozeniny a spolu s rodinou se pustila do přípravy výstavy, která v Muzeu fotografie Šechtl a Voseček zachycuje celý její život s milovaným fotoaparátem. Dva dny po narozeninách našemu deníku řekla, že ani po osmdesátce její tvůrčí práce nekončí.
„Osmdesátka je takový věk, kdy člověk přemýšlí, že by měl složit ruce do klína. Celý život jsem ale byla zvyklá pracovat od slunka do slunka, a tak mám pocit, že bych ještě měla něco udělat,“ dávala si plány.
Slavná pokračovatelka fotografického rodu, do něhož se 15. března roku 1948 přivdala, je jasným příkladem, že člověk, byť s osmi křížky na bedrech, nemusí sklonit hlavu ani před atakem vyspělé techniky. Do poslední chvíle se angažovala v digitalizaci rodinného archivu a i ve vysokém věku zvládla počítačovou grafiku, která jí nahrazovala čas, jenž byla zvyklá trávit v plenéru.
Za svůj život vyzkoušela všechny druhy fotografie, od krajin až po akty, spolu s manželem Josefem se v 50. letech stali průkopníky barevných snímků a vydali několik publikací. Paní Marie milovala cestování a hlavně lidi.
Kromě spousty cen za umělecké počiny, se za vynikající výsledky v oblasti umělecké fotografie a propagaci Tábora v roce 1998 stala čestnou občankou města a letos se in memoriam stane držitelkou ceny města.
„Od té chvíle, co jsem se dozvěděla o úmrtí paní Marie Šechtlové jsem moc smutná. Její rodina přišla o báječnou maminku a babičku, svět ztratil nesmírně pracovitou a talentovanou fotografku, Tábor potom jednu z nejvýznamnějších postav z oblasti kultury a umění,“ vyjádřila se radní Simona Žirovnická, která s umělkyní nad fotografiemi rodinného ateliéru proseděla nespočítaně hodin a vyslechla desítky veselých i smutných příběhů.
Zastupitelé při pondělním zasedání pak ucitili památku uznávané Táboračky minutou ticha.
„Vynikala ohromnou vůlí a nikdy ji neopustila chuť do práce. Toho jsem si na ní vážil, protože takových lidí už skutečně moc není,“ řekl včera o Marii Šechtlové dokumentarista ČT Zdeněk Flídr, který o ní připravuje druhý díl dokumentu Posedlost rodu Šechtlů. Jak s lítosní řekl, některé scény už budou bohužel bez hlavní postavy.