Když uklízeli poprvé, sešlo se po celé České republice šest tisíc dobrovolníků. V dalším roce už uklízelo přes třicet jedna tisíc lidí. Ve třetím ročníku se letos spojily dvě velké akce, Ukliďme svět a Ukliďme Česko, a chtějí přilákat až sto tisíc nadšenců. Podaří se jim to?

Kde uklidí:
- Jistebnice – Úklid talut v okolí Jistebnice, organizátor: Okrašlovací spolek Jistebnice, 9. 4. od 9 hod.
– Veselí nad Lužnicí – organizátor: SOŠ EP Veselí n.L., kontaktní osoba: Dagmar Gruberova,16.4. od 9h
- Soběslav – organizátor: Piráti pro Soběslav, kontaktní osoba: Martin Kákona, kdy 16. 4., 9:00.
– Bechyně – Marie Jahnová, 16. 4. od 9 hod u rybníka Trubný.
– Stádlec – SDH Slavňovice, kontaktní osoba: Olga Hořejší, 16.4., sraz ve 14.00 hodin před místní hasičárnou v obci Slavňovice.
- Planá n. L. – Zdravá Planá z.s., kontaktní osoba: Zdeněk Žalud, 16. 4. od 9 hod.
- Chrbonín – kontaktní osoba: Marie Kůrková, 16. 4. od 13h. Úklid dětského a velkého hřiště,rybníka
- Tábor – 5. ZO ČSOP Tábor, kontaktní osoba: Vladimír Doležal, 16. 4., od 9 h, sraz u psího útulku
- Tábor – Jóga v denním životě, kontaktní osoba: Martin Ondruš, 16. 4, od 8 h, sraz Blanické předměstí, před prodejnou Honzík
- Borotín – ZŠ a MŠ Borotín, Pavlína Nováková, 22. 4., od 10 h.
- Tábor – ZŠ a MŠ Tábor-Čekanice,
kontaktní osoba: Hana Dolejší, 22. 4 od 9 hod.
– Opařany – Kontaktní osoba: Vladimír Hanžl, 23. 4. od 9.00.
- Tábor – ZŠ a MŠ nám. Mikuláše z Husi 45, kontaktní osoba: Petra Horová. 28. 4. od 8 hod. – cestou od školy až po kemp Harrachovka.

Celý projekt začal, když spolek Ekosmák vytvořil mobilní aplikaci Zmapuj to, jejíž prostřednictvím mohli lidé hlásit černé skládky. Bohužel se ukázalo, že není v silách úřadů vyřešit každý nahlášený problém. Proto se v květnu 2014 poprvé společně uklidilo. Český svaz ochránců přírody předtím už dlouhodobě organizoval úklid v rámci Ukliďme svět, a tak bylo nasnadě, aby se tyto akce spojily.

U veřejnosti má velkou podporu, což dokládá již 13 přihlášených organizátorů úklidu na Táborsku. Právě tito dobrovolní organizátoři jsou pro úspěšnost záměru nejdůležitější. Ve svém okolí totiž nejlépe znají místa, která bývají skladištěm odpadů. Přes formulář na webu Ukliďme svět a Česko se můžete k těmto zaregistrovaným přidat.

Marie Jahnová se rozhodla přidat ruku k dílu v Bechyni a teď věří, že ji kolegové z kulturního střediska nenechají ve štychu.
Pomáhat přírodě budou v Bechyni poprvé. O akci se dozvěděla před rokem. „Vzpomněla jsem si na ni při jednání zastupitelstva města, kdy se upozorňovalo na nepořádek u mostu. Ještě předtím jsme ale procházkách s kolegyní začaly nosit pytel, do kterého jsme odpadky cestou sbíraly," přibližuje Marie Jahnová svůj smysl pro ochranu přírody.

Šestnáctého dubna společně s rybáři uklidí okolí rybníka Trubný. „Je v centru města a opravdu to potřebuje. Kdyby dorazilo extrémně hodně lidí, rozdělíme se a druhá skupinka může uklidit okolo chodníku od mostu do Bechyně. Míst mám vytypovaných víc," upřesňuje.
Svoz odpadů ladí s pracovníky technických služeb. „Sami si všimli pytlů, které jsme s kolegyní naplnily, a odvezly je. To mne potěšilo, je vidět, že ne všem je lhostejné, jak jejich město vypadá," pochvaluje si Marie Jahnová iniciativu technických služeb. Protože akci pořádá poprvé, bude pro ni překvapením, kolik pomocníků se v lázeňské Bechyni sejde.

Dni Země je u nás od roku 1990 věnovaný 22. duben. Jde o ekologicky zaměřený den, jenž má upozornit na negativní vlivy ohrožující naše životní prostředí.

Lucie Myllerová Paurová