Proudy vody z nebes strašily od začátku léta všechny zemědělce. Na polích stála voda a vjet na ně s technikou bylo nemožné. Počasí se nakonec umoudřilo a někteří zemědělci si již mnou ruce.

„My už máme po žních, ty jsme skončili v neděli. U nás tolik nelilo a mohli jsme vjet do polí,“ zhodnotil předseda Zemědělského družstva Opařany František Švadlena.

Byť musejí všechno obilí trochu dosoušet, spotřeba plynu není nijak závratná. „Jedeme na minimum,“ podotkl předseda. Družstvo teď čeká větší problém, než je sklizeň a počasí. Obilí prodat.

„Letošní průměrný výnos 4,5 tuny z hektaru byl u nás nejvyšší za posledních pět let. Co jsme sklidili, sami nezpracujeme, takže dvě třetiny prodáme,“ vysvětlil předseda.

Družstvo je ve výhodě. Má skladovací prostory. Podle Švadleny tedy není odkázáno na současné, přímo hanebné, ceny výkupu. Ty se momentálně pohybují maximálně kolem 2300 korun za tunu. Strategicky vyčká, až výkup půjde směrem nahoru.

Cena se ani nelíbí majiteli farmy Dvořák Josefu Dvořákovi. Podle něj je běžná světová cena přinejmenším o sto korun vyšší.

„Žně pro nás skončily před týdnem, a to s průměrným výnosem z hektaru. Kvůli vlhkosti jsme sušili patnáct dní a to, co jsme neprodali, máme již uskladněno,“ informoval Dvořák.

V hospodaření mu čáru přes rozpočet udělaly kroupy. S pojišťovnou musí řešit poškození asi na dvaceti procentech plochy, kde mu kroupy přibily úrodu k zemi.

Voda v jiném skupenství a ve větším množství se snesla na pole Zemědělské společnosti Slapy. Zůstaly po ní rozmáčené pozemky, a sklizeň tak začala opožděně.

„Schází nám sklidit asi 180 hektarů, což je zhruba dvacet pět procent plochy. Na polích máme všechen oves a část pšenice,“ uvedl předseda společnosti Jaroslav Vacek.

Ani na Slapech se neobejdou bez pomoci sušičky. Její nízká kapacita nedovolí sušit celou sklizeň. Po dešti musejí čekat, až obilí uschne na poli samo, což znamená tak dva dny.

„K ukončení sklizně nám stačí, když nebude pršet, a do konce týdne máme hotovo,“ upřesnil Vacek. Nízké ceny výkupu je ale nutí stejně jako ostatní s prodejem vyčkat.

Podle sumáře ředitele Agrární komory v Táboře Vladislava Samce mají zemědělci ze tří čtvrtin sklizeno. „Výnos u obilí je zatím nepatrně slabší než ten loňský, který byl dost vysoký. Řepka je sklizena kompletně s výnosem do 3,1 tuny,“ říká ředitel.

Pavlína Macelová