Tibetská vlajka jednání táborských zastupitelů dosud nikdy neprovázela. Až v pondělí, kdy si ji přes stůl přehodily zastupitelky za Stranu zelených Michaela Petrová a Marie Rybářová.
Pondělní schůze připadla přímo na den, kdy si celý svět připomněl 49. výročí potlačení povstání Tibeťanů proti čínské okupaci. Před táborskou radnicí ale letos vlajka nezavlála, protože při hlasování v radě chyběl hlas Marka Slabého (T2020). „Během jednání, před hlasováním o vyvěšení vlajky, jsem byl odvolán k výjezdu,“ vysvětlil svou neúčast radní a ředitel jihočeské záchranky Slabý. ODS se tak otevřela cesta k vyjádření vlastního názoru, který prezentují několik let. Ostatně každý rok se mezi radními opakuje stejný model: při prvním hlasování chybí některý z členů radniční koalice a vlajka projde až při druhém projednávání, kdy se hnutí sejde v plném počtu, a dosáhne tak na svou většinu. Tentokrát se v kompletní sestavě ale nesešli ani při mimořádné radě.
„Jsem názoru, že města nemají dělat samostatnou zahraniční politiku a pokud tibetská vlajka nevlaje ani nad ministerstvem zahraničí či Bílým domem, tak nevidím důvod, proč by měla vlát nad naší radnici,“ uvedla za ODS Simona Žirovnická s tím, že vztahy s Čínou mají řešit diplomaté.
Komunista Václav Ebert zkritizoval zastupitelky ze SZ za neesteticky vyjádřenou solidaritu. Státní symbol Tibetu mu v jejich podání připomínal potřísněný ubrus hospodského stolu.
„Radní za ODS by se měli ohlédnout do nedaleké historie Československé republiky a možná by si vzpomněli, jak důležité je bojovat proti bezpráví, byť se děje na druhé straně světa. Zřejmě jim potlačování lidských práv nevadí a nehodlají se proti němu postavit ani touto symbolickou podporou,“ míní Petrová.
Žirovnická včera dodala, že ale ne všichni radní za ODS hlasovali proti vlajce, někteří se jen zdrželi. „Navíc mám v tomto směru trochu pochybnosti o upřímnosti kolegů z T2020. Když totiž starostka přišla na radu s návrhem podpořit projekt europoslance Vlasáka, který chce pomoct budování demokracie v Bělorusku, nepodpořili ho.“
Lídr hnutí T2020 Jiří Fišer k tomu Deníku včera řekl, že v ten moment jim nebylo jasné, komu mají pomáhat. „Nevěděli jsme, zda máme podpořit opozici, demokracii nebo jen navázat kontakty se strukturami veřejného života. A já si myslím, že v navazování nových partnerství bychom měli být již zdrženliví.“