„Už zhruba tři týdny máme zameteno jak v celé obci, tak i v místních částech. Dělali jsme už i pravidelný ořez dřevin a suchých větví, které by mohly ohrozit ať už pěší nebo řidiče. Také jsme vysazovali zhruba dva a půl tisíce malých smrčků v našich lesích," chlubí se uklizenou obcí starosta Tučap Pavel Novák.

„Mezi standardní práce, které každý rok děláme, patří také péče o květiny v květináčích, které jsou už nyní naplněny novou zeminou. I o trávníky je dobře postaráno. Všechny travnaté plochy jsou shrabané, krtiny jsou odstraněné, stará travina je pryč a na některých místech je nové osivo," dodal Pavel Novák na závěr a sdělil, že se o práci zasloužilo především pět pracovníků v rámci veřejně prospěšných prací.
V Sudoměřicích u Tábora na podobné práce pomocné síly nemají, proto bude ještě pár dní trvat, než bude náves čistá a upravená.
„Jarní úklid u nás právě začíná. Tento týden se zametají chodníky a silnice. Uklízíme nádoby na posyp, které byly rozmístěné v ulicích a už jsme se dali i do prořezávání stromů a keřů," říká sudoměřický starosta František Mikulanda s tím, že plánují vysadit nové dřeviny, a to na návsi a v aleji, směrem na Nemyšl.

Na návsi totiž na podzim spoustu dřevin vytrhali, protože nezapadaly do rázu vesnice a narušovaly růst ostatních rostlin. Proto je teď nahradí jinými.
„V různých částech obce jsme také vytvořili několik travnatých ploch, protože původní prostranství byla neutěšená a nevzhledná. Mimo jiné nám na hřišti řádil krtek, takže jsme museli řešit ještě krtiny," vylíčil úklidový plán František Mikulanda. Podle něj utratí obec za jarní údržbu přibližně deset tisíc korun.
V Dírné prořezávají stromy každoročně. Hlavně suché a spadané větve v aleji kolem obecního rybníka. „K žádnému kácení jsme letos přistoupit nemuseli. Také jsme uklízeli na hřbitově, kde se hrabalo staré listí, stejně jako na všech trávnících v obci," vysvětlila situaci starostka Jana Vacková, kterou mrzí, že se ještě nemohla po zimě obnovit květinová výzdoba. Okolo školy a do ostatních květináčů mají totiž přijít afrikány a pelargonie. „Ještě je na ně bohužel zima, ale až bude tepleji, určitě je opět umístíme," uzavřela.

V Radimovicích u Želče se ze zimy už vzpamatovali. Pravidelný ořez lip, který dělají každých pět let, už mají hotový, stejně jako odstranění zbytků zimního posypu.
„Na sečení trávy je moc brzy, ještě ani pořádně nevyrašila. Kromě lip je ale v obci ještě několik stromů, které chceme nechat pokácet, jsou už staré a nebezpečné. Tyto práce ale už určitě nestihneme, takže se budou muset dodělat na podzim," zhodnotila situaci starostka Jana Hnojnová.

Autor: Veronika Gigalová