V pátek si obyvatelé obce Želeč na Táborsku mohli v Obrazárně Špejchar prohlédnout vlastenecké malířské dílo Vincence Hehla. U příležitosti výstavy se před jejím zahájením uctila památka slavného želečského rodáka, příslušníka RAF, podplukovníka Ladislava Říhy.

Ladislav Říha• Želečský rodák Ladislav Říha byl členem britského Královského letectva.
• Tento statečný letec zahynul v březnu roku 1942, v pouhých šestadvaceti letech, jako účastník prvního náletu britského letectva na Paříž.

„Ta hrdost na český národ, na české vojáky, kteří za jeho svobodu pokládali své životy, ale i na české umělce, se dnes vytrácí," myslí si kurátor výstavy Pavel Šmidrkal a dodává, že celá akce se nese ve vlasteneckém duchu. Chtěl, aby si lidé připomněli, odkud pochází, kdo se zasloužil o jejich svobodu a kdo češství zpodobňoval ve svých dílech.
Říhově památce se poklonila dvojice válečných veteránů ze západní a východní fronty. Generál Miloslav Masopust, kulometčík 1. čs armádního sboru v SSSR a letec britského Královského letectva, plukovník Pavel Vranský. Na místě Říhovy pamětní desky, která visí na budově Obrazárny, položili kytici růží se stuhou.
Vincenc Hehl je jedním z autorů, které v Želči řadí do cyklu Zahrada podseknutých malířů československých. Jde o malíře vlastence, na jejichž dílo se v české kulturní sféře zapomíná. „Nejsou to autoři oslavovaní, nestojí na té špici, ale jejich dílo je kvalitní a zaslouží si pozornost veřejnosti," myslí si Pavel Šmidrkal.
Vincenc Hehl se narodil na počátku 20. století a celý svůj život prožil v Říčanech u Prahy. A jak říká Pavel Šmidrkal: „V Říčanech Hehl žil a jihočeský Želeč jeho dílo oslaví."
Jeho obrázky jsou ilustracemi k českým rčením, příslovím a k moudrostem. Za svůj život ilustroval kolem dvaceti knih.
Obrazárna Špejchar vydala na počest tohoto malíře publikaci Přísloví v obrázcích Vinci Hehla, která nyní slaví u odborné veřejnosti velký úspěch. Na podzim vystaví dílo malíře Lubomíra Štefky.

Autor: Kateřina Šímová