Soběslav se pustila do jedné z největších investičních akcí ve své historii. „Zrušili jsme uhelný kotel a nyní vytápíme plynem. Rekonstrukce se povedla, ale bez evropské dotace 37 milionů korun bychom ji nezvládli. Město se podílelo třinácti miliony,“ konstatoval starosta Jindřich Bláha (ODS).
Příští rok budou hledat granty na městské kino a koupaliště. „Mrzí mě příliš zbytečná byrokracie. Ať se jedná o papírování na radnici nebo v našem Senior domě. Instituce se svým konkrétním posláním pak ztrácejí v hordách papíru smysl, protože nezbývá čas na nic jiného,“ naznačil starosta.
Dotace od státu hrály roli nejen při stavbách bytů v Soběslavi, ale také třeba v Borotíně. Zdejší radnice musí do dalšího roku sehnat ještě osm milionů korun, aby dokončila stavbu dvacetimilionového bytového domu.
„Máme rozpracováno hodně investičních akcí, ale peníze nejsou. Dotace nám pomohly, jak u realizace školního sportoviště či hřiště, tak třeba při stavbě kanalizace u rodinných domů, na niž přispěl stát,“ upřesnil borotínský starosta Antonín Brož .
Také Veselí nad Lužnicí využilo fondy. Dotace pomohly udělat čáru pod likvidací následků po povodních. Místostarosta Václav Matějů ale zmínil časovou náročnost vyřizování projektů. Přesto se obcím vyplácí. „Už přes půl roku leží naše návrhy na protipovodňová opatření na ministerstvu zemědělství. Čekáme na odezvu jako na smilování, abychom s obranou proti velké vodě konečně pohnuli ,“ uvedl místostarosta.
Veselští mají radost z kompletně zrekonstruovaných ulic Hřbitovní a 5. května. Oprava povrchů, osvětlení a sítí vyšla město za spoluúčasti státu na necelých 20 milionů korun. „Při rozpočtu na rok 2007 jsme se drželi při zdi, aby nám nějaké prostředky zbyly na projekty financované z fondů EU,“ nastínil Matějů.
V Chýnově dokončili tenisové hřiště, zrekonstruovali knihovnu, opravili povrchy silnic i chodníků, zvýšili kapacitu čističky odpadních vod. „Peníze nám žádné nezůstávají. Co dostaneme, hned investujeme,“ tvrdí starosta města Pavel Eybert. Jen je škoda, že k některým penězům se obce dostanou za pět minut dvanáct. „Stát hospodaří podobně jako my. Jestli mu něco zbývá, zjistí až na konci roku. Ale já ty peníze přeci neodmítnu,“ vysvětlil starosta. Práce na opravě povrchů v ulici Slavníkovců nebo na dolní návsi Dobronic stěžuje sníh a mráz. Účelová dotace však přišla teprve v listopadu.
I tady se připravují, jak z evropské unie dostat co nejvíce peněz. V šuplíku už leží projekt na opravu náměstí, komunikací na Slunečním Vrchu, nebo kulturního domu. Chýnovští chtějí také opravit veřejné osvětlení a zateplit spojovací chodbu mezi budovami mateřské školy. „Pokud se chováte střízlivě při sestavování rozpočtu, můžete v průběhu roku přidat,“ uzavřel Eybert.