Zdražování se podle něj dotkne minima nájemníků. Řídit se bude výší inflace, která je v současnosti 10,7 %. Rada města v pondělí rozhodovala, jestli se o její výši zvedne nájemné v bytech a nebytových prostorách města. „Došli jsme k závěru, že u obou případů k tomu dojde, ale má to spoustu podmínek,“ naznačuje.

Cenu nájmu ovlivňuje spousta věcí

Město zvýší nájemné jen u bytů, jejichž cena za metr čtvereční je nižší než cena v metodice pro stanovení nájemného. Správa majetku vytvořila tuto metodiku vycházející z průměrného nájemného, které činí šedesát korun za metr čtvereční, v roce 2019.

Více o pronájmu městských bytů v Táboře ZDE

„Podle ní se pak upravuje skutečná cena nájemného v rozmezí od 42 do 78 korun na metr čtvereční. Kritérii pro stanovení konečné ceny jsou například poloha, technický stav či počet bytových jednotek v domě, výměra bytu, patro, způsob vytápění a podobně,“ vyjmenovává Mareda.

Táborské sídliště Nad Lužnicí. Ilustrační foto.
V Táboře je na byt i 90 žádostí. Zastupitelé se přeli u prodeje dvou jednotek

Metodika říká například, že na Starém městě lidé platí městu kolem 66 Kč za m². „Radní tak v pondělí rozhodli, že pokud by zde někdo platil méně než 66 Kč za m², tak se mu zvyšuje nájem o uvedenou inflaci (10,7%),“ upřesnil místostarosta.

Výjimka pro starší generace

Všichni, kteří tedy v Táboře platí nájem nižší než 66 Kč za m², mohou očekávat jeho lehké zvýšení, správa majetku odhadla, že se změny dotknou jen asi šesti stovek bytů z rozsáhlého bytového fondu města.

Erik Kováč (28) v táborská Fišlovce vyrůstal.
Fišlovka není žádná ostuda. V Táboře jsou horší místa, tvrdí její obyvatelé

Tábor dlouhodobě patří mezi jihočeská města s největším počtem bytových jednotek, které vlastní, obhospodařuje a dále pronajímá samospráva. I přesto se stává, že do výběrového řízení o jeden byt přijde až 90 poptávkových nabídek. Ročně samospráva eviduje stabilně kolem 600 žadatelů.

Radnice navíc odsouhlasila i výjimku, zvýšení nájmů se netýká seniorů, kteří se letos dožijí 70 let věku. „Pokud žijí v páru, týká se tato podmínka obou manželů, partnerů,“ dodává Martin Mareda.

Ostatní nájmy zůstávají. „Nebudou se zdražovat ostatní, jako například vysoutěžené byty bytovou komisí za 120 Kč za m², a podobně. Těch se to netýká,“ dává příklad a doplňuje, že jednoduše řečeno se zvýšení nájemného dotkne historicky nejlevnějších bytů města, které nedosáhly průměrné hranice z používané metodiky.

I zastupitelstvo se bytovou otázkou zabývá v Táboře poměrně často. Například v září se na něm rozbouřila poměrně emotivní diskuse kolem prodeje posledních městských bytů ve dvou různých domech, kde jsou jinak samí soukromí vlastníci.