Planá nad Lužnicí

Plánští mohou v říjnu vhodit hlas do schránky pro jedno z pěti politických seskupení, mezi nimiž jsou i dvě sdružení nezávislých kandidátů: Zdravá Planá a Planá 365. I přesto, že Planá 365 zkouší letos štěstí prvně, její jména nejsou voličům neznámá. Z patnácti totiž v roce 2010 šest stálo na kandidátce ODS, a to: Jiří Šimánek, Stanislav Vyhnal, Josef Drtina, Rudolf Lapín, Richard Mlázovský a Tomáš Voráček (pozn.red: z nich tehdy BPP: Vyhnal, Drtina a Mlázovský).

Kandidátce stejně jako u ODS, tak u Plané 365, vévodí starosta Jiří Šimánek, který ze strany ještě s pěti kolegy loni v únoru vystoupil: „Měl jsem na události v celorepublikové i oblastní úrovni v ODS jiný názor a jak je vidět, nebyl jsem sám," zopakoval, proč zahodil politickou příslušnost za hlavu. I jako starosta usedl do křesla jako bezpartijní a členem strany se stal až později.

Sbírali podpisy

Nyní stojí za vznikem Plané 365. „Abyste mohli jít do voleb jako sdružení nezávislých kandidátů, musíte podle zákona nasbírat sedm procent hlasů z celkového počtu obyvatel. U nás tedy 276 podpisů," vysvětlil Jiří Šimánek.

K Plané 365 se přidal i Jiří Broukal, který naposledy stál na kandidátce za hasiče, Radek Šrůna a Pavel Hofman, dříve na kandidátce topky. Mezi nováčky najdete Jana Hořejše nebo Ladislava Havlíčka a jediné dvě ženy ve sdružení Lenku Vyhlídkovou a Dagmar Hálovou.
Patnáct jmen zkouší štěstí i na listině Zdravé Plané a stejně jako před čtyřmi lety ji vede místostarosta Jiří Rangl: „Naše kandidátka je složená z aktivních obyvatel města, kteří jsou s něčím nespokojeni a chtějí to změnit," popsal lídr sdružení. Podle jeho slov nikdo ze čtyř žen a jedenácti mužů nebyl v minulosti členem nějaké strany a ani nestál na jiné kandidátce než Zdravé Plané. „Žádné převlékače kabátů u nás nemáme," dodal Jiří Rangl s tím, že průměrný věk kandidátů je okolo čtyřiceti.

Zdravá Planá mezi sebou přivítala i nováčky, jako je Dušan Menšík, Iveta Svobodová, Petr Šilpoch nebo Pavel Jirsa.
V roce 2010 se k volbám přihlásilo v Plané sedm subjektů. Letos zmizela ODS, NEZÁVISLÍ 2006, Sbor dobrovolných hasičů a KSČM. Přibylo ANO a Planá 365. Drží se TOP 09, ČSSD a Zdravá Planá. 

Planá 365:
Všichni bez politické příslušnosti:
1. Ing. Jiří Šimánek (57), starosta
2. Ing. Stanislav Vyhnal (53), lesník
3. Josef Drtina (58), OSVČ
4. Rudolf Lapin (54), zaměstnanec TSM
5. Jiří Broukal (34) automechanik
6. Ing. Pavel Hofman (29), zahradní architekt
7. Ing. Richard Mlázovský (50), učitel ZUŠ

Zdravá Planá:
Všichni bez politické příslušnosti:
1. Jiří Rangl (41), OSVČ
2. Ing. Martin Pobuda (41), projektant
3. Mgr. Zdeněk Žalud Ph.D. (37), učitel
4. Bc. Dušan Menšík (39), učitel
5. Iveta Svobodová (38), obchodní manažerka
6. Mgr. Radim Pekař (39), OSVČ
7. Petr Šilpoch (37), strážník

Mladá Vožice

Obyvatelé Mladé Vožice si budou moci v letošních komunálních volbách vybrat pouze ze dvou seskupení. Buď dají hlas sdružení SNK Nezávislí 2014 nebo ho přidělí sdružení ODS a nezávislých kandidátů. V každé kandidátce najdete patnáct jmen.

Lídrem SNK Nezávislých 2014 je stávající starosta Mladé Vožice Jaroslav Větrovský. „V listině máme i nováčky: Luboše Vávru a jelikož jsme chtěli, aby i mladší generace dostala šanci, tak i Dagmar Holubovou s Jiřím Fáčkem," říká Jaroslav Větrovský. A právě Dagmar Holubová je jednou ze dvou žen, které budou letos kandidovat. Další je Blanka Malinová, která byla i u voleb v roce 2010.

Jaroslav Větrovský drží první místo na kandidátce stejně jako u minulých voleb. Hned za ním je stávající místostarosta Václav Slabý a Miroslav Smažík. „My tři tvoříme takový základ sdružení, dalo by se říct. Kandidujeme už takto počtvrté za sebou," říká starosta.

Ve volbách před čtyřmi roky za sdružení kandidovali i Pavel Bartůněk, Dagmar Smetanová a Vladimíra Mezerová. Ty ale už dnes na kandidátce Mladovožičtí neuvidí. „Chtěli jsme nabídnout voličům pestrobarevnost. Snažili jsme se ji udělat věkově vyváženou a také ji obsadit lidmi z různých místních částí a spolků. Několik jmen jsme proto obměnili," dodává lídr sdružení Nezávislých 2014.

Stejný počet jmen, tedy patnáct, má na své kandidátce i Sdružení ODS a nezávislých kandidátů. Vede ji Pavel Flosman, který se objevil i ve volbách předchozích. Jenže tam stál na druhém místě a kandidoval za Občanskou demokratickou stranu. Do těchto voleb jde už jako nestraník.

Spojili síly

Pod sdružením ODS a nezávislých stojí i jméno Jiřího Voláka, který je na třetím místě. Je to změna oproti minulým volbám, jelikož v nich byl lídrem ODS. „Vždycky jsme měli několik členů, kteří nebyli u Občanské demokratické strany. A tak jsme to jen letos chtěli více zviditelnit," říká Jiří Volák.

Oproti volbám v roce 2010 nastala v Mladé Vožici jedna zásadní změna. Strana ČSSD, kterou před čtyřmi lety vedl František Valenta, se letos nebude snažit získat hlasy voličů: už nekandiduje.

SNK - Nezávislý 2014:
1. Mgr. Jaroslav Větrovský (46), starosta, bez politické příslušnosti (BPP)
2. Václav Slabý (57), technik, BPP
3. MUDr. Miroslav Smažík (53), lékař, BPP
4. Ing. František Dobeš (45), ředitel společnosti, Dolní Kouty, BPP
5. Lubomír Mrázek (45), geodet, BPP
6. Jaromír Dvořák (52), OSVČ, Noskov, BPP
7. Jiří Fáček (31), OSVČ, BPP

Sdružení ODS a nezávislých kandidátů:
1. Pavel Flosman, 70 let, manažer, M. Vožice, BPP
2. Pavel Bartůňek, 51 let, instalatér, M. Vožice, BPP
3. Jiří Volák, 69 let, důchodce, Stará Vožice, člen ODS
4. Ing.Vojtěch Bílek, 68 let, důchodce, M. Vožice, BPP
5. Milan Maršálek, 62 let, truhlář, M. Vožice, člen ODS
6. Hana Trejbalová, 73 let, důchodce, M. Vožice, člen ODS
7. Miroslav Pěknice, 51 let, dispečer, Chocov, BPP

Lucie Vobořilová