Žaloba, tvrdší postup, možná i blokáda. Takové kroky chystají členové občanského sdružení Za zdravou Planou. Na úterní valné hromadě zhodnotili situaci s případným dovážením a skladováním jordánského bahna do pískovny Hůrka a rozhodli se jednat.

„Zpráva firmy Dekonta, která pro Tábor dělala rozbory jordánského bahna a geologický průzkum Hůrky, je podle námi oslovených odborníků nelegální. Není přeci možné, aby se v pískovně mohlo skladovat až šestinásobně vyšší množství arzenu, než připouští současný limit. Proto požádáme plánskou radu města, aby si vyžádala nový znalecký posudek. Naše sdružení ho bude mít v ruce snad do 25. června a pak ho jako účastníci řízení předložíme krajskému úřadu. Nechceme, aby schválil nový provozního řád a nové limity škodlivin,“ uvedl Jiří Rangl, předseda plánského občanského sdružení Za zdravou Planou.

Podle názoru členů valné hromady porušil Tábor také zákonný postup při výběrovém řízení na firmu, která bude bahno do Plané vyvážet. V podmínkách konkurzu prý stojí, že lokalita Hůrka je pro ukládání bahna odsouhlasena. „To není pravda. Poslední slovo by měl mít krajský úřad, který provozovateli povolí či nepovolí změnu limitů,“ tvrdí Rangl. To je další důvod, proč by Planá měla vyvolat jednání s Táborem.

Členové sdružení jdou ještě dál. „Tlačili nás, abychom byli razantnější a zvolili tvrdší postup. Pokud se bude situace vyvíjet jako dosud (Dekonta dle mínění sdružení nepostupovala zákonně), hodláme podat na policii trestní oznámení, že jde o podvod,“ naznačil další vývoj předseda sdružení Rangl. A to není všechno. Selžou-li všechny obranné mechanismy sdružení Za zdravou Planou a náklaďáky s jordánským bahnem opravdu do Plané vyjedou, hodlají místní uspořádat nátlakovou akci v podobě blokády silnice E 55.

Z geologického a hydrogeologického posouzení lokality Hůrka firmou Dekonta skutečně vyplývá, že je zde možné ukládat sedimenty z Jordánu s vyšším obsahem arzenu a naftalenu. Vedoucí odboru životního prostředí zprávu komentoval s tím, že i přes zvýšené množství škodlivin by nemělo docházet k ohrožení zdraví a ke znečištění životního prostředí. K současným námitkám občanského sdružení Za zdravou Planou k výběrovému řízení se odmítl Fišer vyjádřit, protože mu to prý nepřísluší.

„Podmínky řízení jsem nečetl, proto je nebudu komentovat,“ uvedl Fišer. Zároveň připustil, že lokalita Hůrka pro skladování bahna v dokumentu pro výběrové řízení uvedena je.

Plánští se nevzdávají a hodlají proti skladování jordánského bahna bojovat všemi dostupnými prostředky

Alena Řezáčová