Výstava o potomcích Boženy Němcové v Muzeu Šechtl-Voseček v Táboře s názvem Ty děti mne největší starost dělají, byla prodloužena až do 10. dubna. A protože známý režisér Zdeněk Troška vždy obdivoval autorku pohádek i románů Boženu Němcovou, nemohl si výstavu nechat ujít.

„Němcovou obdivuji a celkově mne ta historie jejího rodu velmi zajímá. Na výstavu mne přivedli moji dva dlouholetí dobří kamarádi René Kekely a Martin Průša a jsem jim za to vděčný, stejně jako paní Šechtlové a její půvabné dceři Evě, které nás provedly a poutavě o všem vyprávěly,“ pochválil Troška.

Táborská anabáze

Velmi ho zaujala anabáze rodu a vývoje po smrti Boženy Němcové, kdy se spisovatelčin manžel Josef odstěhoval do Tábora ke svému synovi Karlovi, který byl profesorem na zdejší zemědělské škole a byl jedním ze zakladatelů botanické zahrady.

„Je to úžasná výstava a především pak ta spojení rodu, potomků a i zjištění, že paní Šechtlová je vlastně příbuznou rodu spisovatelky, to mne skutečně zaujalo,“ svěřil se jihočeský rodák z Hoštic u Volyně Zdeněk Troška.

Právě letos v létě chystá natáčení pohádky Čertova nevěsta, která vznikla na motivy příběhu Boženy Němcové Spravedlivý Bohumil.
„Natáčet budeme ve Staré oboře na Hluboké, v Novohradských horách, v okolí Týna nad Vltavou, v Židově strouze u Bechyně, ale třeba i u skalisek za hradem Choustník. Pak také na jižní Moravě, na úžasném zámku Buchlovice,“ prozradil režisér.

V hlavních rolích by se měla objevit Sabina Laurinová, František Němec, Vojtěch Dyk, zřejmě Ljuba Skořepová a další herci.
Zdeněk Troška má ale s Táborem mnoho společného. Kromě toho, že při každé návštěvě rád navštíví antikvariát naproti divadlu, právě tady, těsně před sametovou revolucí, měl natáčet dva filmy. Ani jeden se ale nakonec neuskutečnil.

Tábor neuspěl

„Jeden měl být Yentl s Barbarou Streissand. To asi málokdo ví, že právě s ní jsem ulicemi tehdy omláceného Starého města chodil a vybíral exteriéry do tohoto snímku. Barbara byla Táborem nadšená, její produkce si ale bohužel vybrala Žatec, kde také film vznikl, naše přátelství, dá se říct, přetrvalo dodnes,“ svěřil se režisér Sluncí, sen, pohádek i Kameňáků, jehož nejnovější počin, komedie Doktor od Jezera hrochů je právě v kinech, a jkterý tehdy na Yentelu spolupracoval jako asistent režie.

Troška ale prozradil další zajímavost. Bývalá táborská Koželužna u Plocků, která kdysi bývala v Údolní ulici, patřila právě jeho příbuzným. „Potěšilo mne proto, že v muzeu u Šechtlů mají i některé fotografie z té doby. Až bude čas, určitě se do Tábora vypravím znovu a některá místa včetně bývalé koželužny navštívím,“ svěřil se režisér a jihočeský pohádkový král.

Ten měl být 18. dubna hostem Dne plného pohádek, spolu se Sabinou Laurinovou, tak jako loni. Z pracovních důvodů se ale prý nebude moci zúčastnit. Proto ho letos nahradí pohádkový princ Pavel Trávníček.