VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zbrusu nový kulturní dům a patronka v Ratibořských Horách

Ratbibořské Hory - Nová socha svaté Barbory zkrášlila náves Ratibořských Hor. Při akci spolku MAS Krajina srdce s názvem Z pohádky do pohádky vytvořil řezbář Jiří Nekola na třicet dřevěných soch, které úzce souvisí s historií, bájí nebo mýtem daných vsí. Nový bude v obci také kulturní dům, který prochází důkladnou rekonstrukcí.

12.9.2015
SDÍLEJ:

Starosta Radek Lamboj kontroluje průběh rekonstrukce kulturního domu.Foto: Veronika Gigalová

Hlavním cílem uvedeného projektu bylo mezi lidmi posílit patriotismu a sounáležitosti s místem, v němž se narodili a také žijí.

Výdaje na materiál, práci řezbáře a organizaci celé akce přesáhly 900 tisíc korun.

V Ratibořských Horách jsou se svou sochou nadmíru spokojeni. „Pro naši ves jsme chtěli permoníka, protože se zde dolovalo stříbro, ale tento nápad si už vymysleli v Řemíčově, takže jsme se s řezbářem Jiřím Nekolou shodli na soše svaté Barbory. Ta je patronkou havířů, horníků a všech rizikových povolání. Jelikož jsme naplánovali umístit sochu doprostřed návsi, aby jí dominovala, dostala jako jediná vysoký podstavec," řekl k novému atributu vesnice starosta Radek Lamboj.

Jako jediná z třiceti svých sester má tedy plastika svaté Barbory podstavec, který jí dodává vzhled pomníku a úctyhodnou výšku přes tři metry. Zelená náves s několika stromy si tak nasadila něžnou korunku v podobě štíhlé a přívětivé Barbořiny tváře.

Již letos rozpálí taneční parket v novém kulturáku

Zvláštní budova s napůl sedlovou a napůl rovnou střechou, schovaná za obecním úřadem. To je zdejší kulturní dům. Ačkoliv jeho nejlepší léta zábav a plesů jsou už pryč, starosta i se zastupiteli se jej snaží znovu probudit. Vnější i vnitřní rekonstrukce objektu má napomoct k rozšíření kulturního života ve vsi.

„S domem kultury, říkejme mu sál, je spojeno složité klubko majetkových a soudních procesů. Na začátku, v roce 1976, vznikl projekt, při kterém se vybudovala restaurace spojená s kulturním domem. Jelikož se počítalo s tím, že objekt bude mít jednoho majitele, nechaly se veškeré přípojky udělat pouze do restaurace," vysvětluje situaci starosta Ratibořských Hor Radek Lamboj. Poté se ale věci změnily a restauraci dostal do rukou soukromník, kdežto sál získala obec. „Soukromník však neměl o provoz restaurace zájem, takže ji zamkl a nezajímalo ho, že zde máme přípojky vody, energie, tepla zkrátka všeho," popisoval starosta dál. Po dobu několika let měla obec s majitelem pohostinství dohodnutý alespoň vchod do sálu, nicméně zima, tma a absence vody v objektu zamezila veškerému kulturnímu vyžití.

Obec se to rozhodla změnit a upravit sál tak, aby byl opět soběstačný a sloužil svému účelu. „Museli jsme udělat novou přípojku elektřiny, také jsme zaváděli nový systém topení plynem. Toto už jsme udělali v minulém roce. Nyní v srpnu jsme dokončili přípojku vody a kanalizace. Uvnitř se již nyní pracuje na zcela novém sociálním zařízení budou nové toalety, včetně obkladů a umyvadel. Zítra potom přijede malíř a vybílí celý sál. Na nás potom zbude už jenom rozmístění nábytku. Ten nový nemáme, protože slouží perfektně dál," pochlubil se výčtem splněných úkolů starosta Radek Lamboj.

Opravy čekají i zevnějšek budovy. Nedávno vyměněná okna sice energii ušetří, zateplení však také udělá svoje. „Je jen otázkou dní, kdy začnou řemeslníci stavět lešení a celá budova se začne zateplovat. Úprava čeká i střechu do které zatéká, takže se zateplí i stropy uvnitř," popsal venkovní rekonstrukci starosta Ratibořských Hor. Hotovo by chtěli radní mít do konce listopadu.

Autor: Veronika Gigalová

Autor: Redakce

12.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

O autisty se v Táboře stará Apla.

Festivalem o autismu oslaví kulaté výročí

Tábor podruhé hledá stavitele lávky

Tábor – Táborští radní schválili zveřejnění v pořadí druhého výběrového řízení na stavbu lávky pro pěší a cyklisty.

Když se vám narodí trojčata

Táborsko - Ač je to s podivem, Táborsko je na výskyt trojčat vcelku bohaté.

V hledání pomohly sociální sítě

Tábor - Poctivý nálezce v pátek odpoledne odevzdal funkční tablet, který našel v Jordánské ulici. Strážníkům, kterým tablet předal na služebně, se pomocí sociální sítě podařilo kontaktovat kamarády jeho majitele. Ti mu zprávu předali, takže se tablet opět dostal do správných rukou.

Nemocní mohou poslouchat knihy z CD

Tábor - Již poněkud starší myšlenka a nápad nezapadly a dočkaly se realizace. Knihovna do nemocnice věnuje čtivo, které vyřazuje ze svého fondu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení