Pohled zastupitele malé obce na zákonodárce ve Sněmovně musí být žalostný. Zatímco poslanci se již týdny dohadují, kolik si na platech přidají, on pro lidi z obce pracuje zadarmo.
Takovým příkladem je například Čenkov u Bechyně, kde žije necelá padesátka lidí. „Běžný zastupitel pracuje zadarmo, proto není o volby velký zájem. V rozpočtu 650 tisíc se na odměny zastupitelů už peníze nenajdou. Nemáme totiž ani žádné lesy," potvrdila starostka Marie Tomanová.
Kolik dostanou v Táboře:
člen zastupitelstva 870 Kč/měs.
člen výboru 1550 Kč/měs.
člen komise 500 Kč/měs.
předseda výboru 2350 Kč/měs.
předseda komise 1200 Kč/měs.
Odměny jsou bez ohledu na počet zasedání.
Šetří ale i v podstatně větším Sezimově Ústí s více než sedmi tisíci obyvatel. Tady se rozhodli pro úspornější variantu, kterou zákon v systému odměňování neuvolněných zastupitelů nabízí.
„Už dlouhodobě máme zavedeno, že odměny za funkce se nesčítají, ale vyplácíme jen tu nejvyšší," vysvětlil starosta Martin Doležal, který při svém nástupu šel v úsporách ještě dál: zrušil jeden placený post místostarosty.
Zákon připouští i druhou variantu, kterou využívá i Tábor. Odměny se sčítají, přičemž vypláceny mohou být maximálně do daného stropu.
„Odměny v Táboře zůstávají stejné už od roku 2010 a s platy zákonodárců nemají nic společného, protože peníze na ně jdou z městských rozpočtů. Schvaluje je ale speciální nařízení vlády," upřesňuje vedoucí kanceláře táborského starosty Dagmar Vacková.
Zatímco uvolněný radní musí dostat přesně tolik, kolik uvádí tabulky, neuvolněný na strop dosáhnout nemusí.
Tábor takovou diferenci využívá. „Máme to tak u výboru a komisí. Výbory mají vyšší odměny, komise nižší," potvrdila Dagmar Vacková.
U uvolněných radních, tedy starostů a místostarostů se výplaty přepočítávají každým rokem, a to k přesnému počtu obyvatel. Ačkoli Táboru občané ubývají, platy mírně porostou.
„Jejich odměna se skládá ze dvou částí, pevné složky, která se nemění a tady budou mít přidáno, a pak je příplatek za počet obyvatel," vysvětluje právnička města s tím, že 3,5 procentní navýšení platů státních zaměstnanců se starostů ale netýká. Ti je totiž dostali již v lednu.
Z měsíčních odměn neuvolněných zastupitelů peníze například za neúčast na jednání ani Tábor ani Sezimovo Ústí nestrhává. Podle Dagmar Vackové odměnu nedostávají za odseděné hodiny na zastupitelstvu, ale i za práci pro občany mimo jednací síň.
Martin Doležal pak argumentuje řádnými omluvenkami z nepřítomnosti.
Pár stovek navíc
Mladovožičtí si schválili navýšení odměn o dvě stovky. Zatímco ještě v minulém volebním období pobíral neuvolněný radní 1280 korun, nyní si přijde na 1480 korun.
Podobný příplatek čeká i ostatní, tedy předsedy i členy výborů a komisí a také běžného zastupitele. Předseda výboru nebo komise dostane měsíčně 1300 korun hrubého, členové 1060 korun a člen zastupitelstva 540 korun, zatímco ještě před rokem to bylo o devadesát korun méně.
„Výše odměn se mírně zvedala, teď je nastavena na maximum podle nařízení vlády," říká za finanční odbor Jana Rašková.
Soběslavští zastupitelé budou své odměny projednávat 17. prosince. Na radnici teď mají připravený pouze předběžný návrh, který ale nechtějí zveřejňovat.
Tajemník úřadu Radek Bryll potvrdil, že návrh vychází z nařízení vlády.
„Změny v odměnách jsme doposud nedělali, protože jsme čekali, až budeme mít nové zastupitelstvo. Počítáme, že navýšení nebude příliš výrazné. Zastupitel dostává odměnu pouze podle nejvyšší funkce, kterou vykonává. Odměny se u nás nesčítají," upřesnil tajemník soběslavského úřadu.