Důstojnost. Po ní volá vozíčkář František Šmaus z Tábora. Snad nežádá mnoho. Chce mít jen možnost důstojně přejet mezi dvěma táborskými supermarkety. Kauflandem a Teskem. Se svým problémem se loni v září obrátil i na Táborský deník.

„Poslal jsem dopis na oba supermarkety i na radnici. Prosím o možnost úpravy terénu mezi Kauflandem a Teskem tak, aby pěší, cyklisté, maminky s kočárky i my, vozíčkáři mohli bez rizika projít či projet. Vyšlapané neoficiální spojovací pěšinky jsou pro mě nepoužitelné. Riskoval bych, že s vozíkem spadnu do rokle,“ popisoval svůj postoj František Šmaus.

Problém spojnice mezi obchody ale netrápil jen jeho. „Jsme si vědomi, že je to problém. Nám v té lokalitě vázne i budoucí rozvoj. Město ale odmítá platit některým soukromým vlastníkům tři tisíce za metr čtvereční,“ reagoval tehdy místostarosta města Martin Jirovský.

Pozemky mezi Teskem a Kauflandem jsou totiž v soukromých rukou, a to bránilo dalším krokům. „Už před rokem a půl jsme zadali projektovou dokumentaci. V tuto chvíli jsme ve fázi vykupování pozemků, které je ale, jak už jsem říkal, problematické,“ dodal loni Jirovský.

Pro pěší a cyklisty se letos blýská na lepší časy. „Co se týče původního projektu, tak tam se nijak nepokročilo, neboť k dohodě s majiteli pozemků nedošlo. Nicméně v tuto chvíli zpracovává projektant alternativní řešení propojení obou lokalit. Cesta by vedla okolo Intersportu, dále kolem autosalonu k patě svahu pod hlavní silnicí a navázala by na chodník, kde jsou cyklostezky u Tesca,“ informoval o současné situaci starosta Tábora Jiří Fišer.

Této variantě by nemělo nic stát v cestě. Stezka výhradně pro pěší a cyklisty by mohla mezi Kauflandem a Tescem vyrůst už v příštím roce. „Přes zimu bychom projektovali, a když se schválí peníze v rozpočtu, příští rok stezka bude,“ míní starosta.

To neznamená, že by město opustilo původní myšlenku. V místě by totiž měla vyrůst i silnice. „Doufám, že jednou se to přeci jen podaří,“ dodal Jiří Fišer.