Žena, jež na sebe před lety upozornila kolekcí plavek, které jí na molu prezentovala Eva Herzigová, razí léty prověřenou pravdu: abyste se v sále cítila dobře, zůstaňte přirozená a mějte na paměti rčení, že čím méně, tím více. Zároveň ale připouští, že současná móda je k nám hodně benevolentní.

Společenské rady

Ples je zároveň společenskou událostí i nejvyšší formou taneční zábavy. Na ples tedy nejdeme, nemáme-li v úmyslu tančit.

Žena, která přišla na ples pouze s partnerem, by měla odmítnout nabídky jiných mužů k tanci. Přijmout pozvání k tanci může tehdy, jestliže jde o muže, kterého oba dva znají.

Jdeme-li ve skupině, pak je povinností pánů požádat o
tanec všechny dámy z tohoto okruhu. Přirozeně, že své partnerce se věnujeme nejvíce a nevyznamenáváme svou
přízní některou z dalších dam.

Párový tanec je navzdory veškeré emancipaci jednou
z posledních situací, kdy má vedoucí úlohu vždy a za
každých okolností muž. Proto se žena nikdy nepokouší muže po parketu vést, či ho jen usměrňovat, i kdyby byla právem přesvědčena, že je mnohem lepší tanečnicí než on. Ostatně výrok „nejsou špatné tanečnice, jsou jen špatní tanečníci" není tak daleko od pravdy.

Po skončení tance doprovodí tanečník partnerku na místo a za tanec poděkuje. Opustit partnerku na parketu je naprosto neomluvitelné.

O tanec žádá muž jemnou úklonou a tradiční větou „Smím prosit?" U dámy s doprovodem musí nejprve požádat
o dovolení partnera.

Znamená to, že si můžu dovolit cokoli a nešlápnu vedle?
Móda nám skutečně striktně nic neurčuje a ani nám nic nezakazuje, takže si opravdu můžeme určit libovolný styl vhodný právě pro náš typ postavy. Přesto ale doporučuji držet se několika základních pravidel.

Takže čeho se například vyvarovat?
Já doporučuji nekombinovat neslučitelné styly a také nekombinovat dohromady mnoho barev a doplňků. A vždy se držím pravidla, že méně znamená více.

Co nejvíc ženu zvýrazní?
Naši osobnost vždy podtrhne dobře padnoucí model, to je vlastně nejdůležitější.

Jakou délku šatů bychom na ples měly nosit?
Vždycky upřednostňuji dlouhé večerní šaty, ale v žádném případě ne korzetové. Existuje jen velmi málo příležitostí, a taky postav, pro něž se korzetové šaty hodí.

Ples k těmto příležitostem nepatří?
Ne, bohužel, ne. Já už bych je nechala jen na divadelní prkna. Už jsou opravdu passé. Prosazuji šaty, které vždy postavu protáhnou a uberou nám kila, to jsou jednoduché a jednolité šaty. Nemusejí být moc široké, ale hlavně musí být dlouhé, aby se nesly. Cokoli na šatech přestřihneme, a tudíž postavu rozčleníme, tím ji zmenšíme na výšku a přidáme jí kilogramy. To je ten důvod, proč preferuji klasické, jednoduché a dlouhé šaty. Svoje klienty vždy upozorňuji, aby šaty nepůsobily vulgárně. To znamená, že když mají mini, měly by už mít šaty nahoře uzavřené a naopak, při dlouhých si mohou dovolit být nahoře odhalené. Ale vše umírněně, decentně, upravený každý detail.

Jaké si vzít na tanec boty?
Určitě s plnou špičkou na středně vysokém podpatku. Rozhodně jsou nevhodné balerínky, páskové boty nebo kozačky. Opravdu taneční boty. A k tomu vždy upravený účes a střídmě doplňků a šperků. A úplně malá psaníčka, která vůbec nemusí být v barvě bot. Právě tyto kabelky mohou být hodně zajímavé.

V barvách se drží stále černá?
Barva záleží na věku, u mladších ročníků bych vynechala například vínovou a všechny, které zestaršují. Černá rozhodně není špatná, ta k plesům patří. Ona je lichotivá.

Jaké látky byste zvolila?
Zrovna letos si mohou ženy dovolit i netradiční a těžší materiály, které drží tvar. Moderní je například takový ten skoro až neopren. I z těchto materiálů lze ušít avantgardní model. Takže již ne pouze lehké a lesklé látky. Extravaganci si ale má dovolit jen odvážná žena, jiné bych ji nedoporučila, protože by s těmi šaty nebyla v souladu.

Má se mnou barevně ladit i partner?
Ladit ano, ale passé je otrocké připodobňování, kdy má muž kravatu v barvě šatů partnerky. Muž má být v černé nebo hodně tmavé barvě. Oblek se nosí vyštíhlený s kratšími nohavicemi.