Cituji z Parlamentních listů: Ohlášený vznik Romské demokratické strany vedl poslance VV Otto Chaloupku k výroku, že zřejmě začíná éra menšin v politice.
V případě Romů má pocit, že cílem ani tak není stát se součástí společnosti, jak prohlašují zakladatelé této strany, ale vytvořit si páku na získání dalších výhod, jichž už si tato menšina na úkor většinové společnosti vydobyla víc než dost.

Nechápu, jak tuhle účelovou hloupost může z úst vypustit poslanec, notabene člověk, který se chlubí, že demokratické principy nasával při svém dlouhodobém pobytu v USA. Politickou stranu si v duchu Ústavy může založit každý.

Stranický princip

Díky tomu máme např. Dělnickou stranu a zřejmě budeme mít i její ideologický ekvivalent Romskou demokratickou stranu. Změní se kvůli tomu něco na stranickém principu, který podle mě stojí na možnosti demokratickou cestou získat pro někoho na úkor jiných výhody XYZ? Copak nemáme strany, které by větším zdaněním bohatých chtěly pro své členy a příznivce zajistit, aby na úkor jiné části společnosti nemuseli platit zdravotní nadstandard, poplatky u lékaře a v případě nouze dosáhli na důstojnější sociální dávky a důchody? Mám se snad stydět, že si právě z nich budu u voleb vybírat? Copak nemáme strany, mezi něž lze s úspěchem zařadit VV a jejich odnož LIDEM, které menšině obyvatel na úkor většiny zaručují luxusní sociální jistoty i přesto, že nemusely být získány legitimním způsobem? Které si výhod na úkor většinové společnosti vydobyly víc než dost? Má za této situace pan poslanec Chaloupka morální právo obviňovat jiné?

Já si myslím, že ne a on to jistě ví. Přesto si s tím hlavu neláme, neboť účel světí jeho prostředky.
Navážení do Romů je bohužel poměrně spolehlivou cestou k získání politického vlivu, kterým poslanec Chaloupka a jemu podobní, zajistí výhody pro „svojí"menšinu na úkor „jejich" většiny.

Zkrátka a dobře. Poslanec Chaloupka je vyčuraný, řečeno s Klausem, nedemokrat, kterému rozumní lidé jistě nebudou provolávat slávu.
Ti nerozumní, aniž by si uvědomovali, že si podřezávají větev, ano. A právě těm své myšlenky poslanec Chaloupka servíruje.

František Štván