„V Česku pravidelně kouří přes dva miliony lidí. Polovina z nich by s tímto zlozvykem chtěla skončit, ale chybí jim vůle," sdělila Jana Martinková za kampaň Ex – kuřáci jsou nezastavitelní, kterou pořádá Evropská komise.

Po celé republice tak včera začaly protikuřácky zaměřené akce, jež nabízely bezplatnou pomoc se skončením kouření. Jedna taková se uskutečnila i v Českých Budějovicích a závěrečný happening zítra rozvíří ulice Prahy.

Konec kouření?

Kouření je věčné téma. Zatímco dříve používali herecké idoly cigaretu jako módní doplněk, nyní se proklamuje zdravý životní styl. Ministr zdravotnictví Leoš Heger přišel s návrhem na plošný zákaz kouření v restauracích, který funguje i jinde v Evropě. Pokud ho protlačí všemi stupni, mohla by novela platit od ledna příštího roku.

Restauratéry kouření dělí tradičně na dvě poloviny. Jedni tvrdí, že jim nekuřáckým provozem klesnou tržby, jiní si na nich založili podnikání. I v Táboře je možné najít několik takových kaváren, kde host cigaretovým dýmem nekuřáka neobtěžuje.

Jednou z nich je v Táboře kavárna Campanilla, která ještě před dvěma měsíci byla kuřácká. „Majitelé uvažovali už dlouho, že by kavárna byla pouze pro nekuřáky. Obávali se ale, že to odradí zákazníky. Po dvou měsících mohu říci, že je to právě naopak. Přitáhlo nám to nové hosty a lidí chodí víc, což je znát i na držbách. Myslím si, že to byl dobrý krok," zhodnotila provozní Monika Kolářová.

V táborské restauraci Beseda drží starší princip: návštěvníci tu najdou stavebně oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky. Ze 120 míst je 80 vyhrazených „bez cigarety".

Podle provozního Jaroslava Kindla neuvažují, že by zákaz kouření padl na celou Besedu: „Kuřácká místa jsou v pivnici, kam chodí hodně štamgasti. Neumím si představit, že by si nemohli u piva zapálit. Trend je ale nekouřit, a pokud ho ministerstvo v restauracích zakáže, lidé si budou muset zvyknout. Nicméně takto se nám to osvědčuje," míní Jaroslav Kindl.

Majitelka baru Havana Hana Hořejší vsadila na zdravý životní styl a již přes rok si v její restauraci nezapálíte. Přesto dodnes potřebuje rezervace. „Měli jsme z toho strach, ale když jsme nově vymalovali a zrekonstruovali kuchyň, řekli jsme si, proč to nezkusit. Nejprve byl kuřácký stolek na zahrádce a pak si návštěvníci na úplný zákaz cigaret bez problémů zvykli. Dnes je trend nekouřit a tento krok se nám osvědčil," uzavřela Hana Hořejší.

Světový den bez tabáku

• Poslední květnový den je každoročně Světovou zdravotnickou organizací vyhlášený jako Světový den bez tabáku.
• Kampaň je zaměřená na rizika spojená s kouřením a u jeho příležitosti se koná řada akcí s protikuřáckou tematikou.
• Kouření tabáku patří k nejčastějším příčinám předčasného úmrtí.
• Světový den bez tabáku byl poprvé vyhlášen v roce 1987 a upozorňuje na zdravotní rizika spojená s kouřením. Cílem je prosazovat efektivní politiku vedoucí k omezení kouření v celé populaci.

Zákazy kouření ve světě

• Většina zemí ve světě uplatňuje proti kouření různé druhy zákazu.
• Některé státy zakazují kuřákům kouření cigaret nejen v uzavřených prostorách, ale i venku.
• Počet kuřáků stále roste. Cigaretu si denně zapálí přes miliardu lidí.
• V Evropské unii patřila k prvním zemím, které se rozhodly pro zákaz kouření, Itálie. Norma se vztahuje na veřejné prostory, bary a diskotéky.
• V západoafrické Nigérii platí zákaz kouření v uzavřených veřejných prostorách. Za porušení hrozí vězení a vysoká pokuta.
• V Izraeli se nesmí již téměř třicet let kouřit na veřejných místech. Několik let platí toto opatření také pro bary, restaurace a diskotéky. V provozovnách nesmí být ani popelníky.
• Jihoamerická Uruquay zakázala rovněž kouření na veřejnosti. V tomto státu kouří jedna třetina z 3,5 milionu obyvatel.
• Zákazy kouření v americkém Texasu se pokoušeli zákonodárci prosadit vždy neúspěšně. Nyní je kouření zakázané při školních akcích, ve výtazích, knihovnách, muzeích, nemocnicích a divadlech.

Kouření v České republice

• Každá cigareta zkracuje život o 5 minut. Jednou krabičkou si ho tedy zkrátíte o půl hodiny. V Česku kouří celkem 2,3 milionu lidí; z toho 1,7 milionu by chtělo přestat, milion to zkouší každoročně.
• Více než polovina kuřáků kouří 6 až 15 cigaret denně, 23 % pak více než 15 cigaret denně. Na následky kouření (i pasivního) zemře ročně 22 tisíc lidí, z toho 16 tisíc v produktivním věku.

Nahraďte cigaretu žvýkačkou

Tábor – Táborský deník oslovil praktickou lékařku Marii Vaňačovou z Tábora, která pomáhá svým pacientům přestat s kouřením. Pro potřebnou odbornost absolvovala speciální školení. Nyní předává čtenářům pár rad.

Jsou ke kouření náchylnější ženy nebo muži?
V ČR je stále více kuřáků mezi muži, i když zejména mladé dámy rozdíl snižují. Mezi dospělou populací mužů je asi třetina kuřáků, u žen je to asi pětina. S výší vzdělání ubývá pravidelných kuřáků, nejvíce je kouřících se základním vzděláním.

Můžete kuřákům říct, co do sebe vdechují a jak si škodí?
V cigaretovém kouři jsou asi 2000 chemických látek, z nichž je asi 60 karcinogenních a tudíž způsobují mnoho nežádoucích účinků na lidský organizmus: nemoci srdce a cév, chronická plicní onemocnění, záněty jícnu, žaludeční vředy, zhoubné nádory plic, rtu, hrtanu, jícnu, močového měchýře, slinivky břišní, střev a děložního čípku. Kouření může podpořit i vznik leukémie, zhoršuje hojení ran, působí škodlivě na chrup a dásně, urychluje stárnutí pokožky. U žen taky může vyvolávat poruchy menstruačního cyklu či neplodnost a u mužů snižuje plodnost i schopnost erekce. Jak vidíte, výčet je dlouhý, a to jsem možná na něco zapomněla a nebo se to dosud neprokázalo.

Pokud chce člověk přestat kouřit, kdo mu může pomoci?
Přestat se vyplatí v každém věku. V prvé řadě je nutno se rozhodnout a mít pevnou vůli. Málokdo tento krok dokáže sám. Nejlépe je obrátit se s pomocí na svého praktického lékaře, ten buď pomůže sám, nebo doporučí specializované centrum. V našem regionu je nejbližší v českobudějovické nemocnici u paní doktorky Dany Dvořákové.

Máte nějaké rady, jak s kouřením skoncovat?
Prvním krokem je, se rozhodnout, stanovit si pevné datum a promyslet všechny důvody (zdravotní, finanční). Možné je navštívit svého lékaře či poradnu a změnit své návyky. Také pomáhá, když se cigareta nahradí například bonbonem či žvýkačkou a lidé by se měli vyhýbat společnosti kuřáků. Spočítejte si, kolik peněz vyfoukáte: průměrný kuřáka s 20 cigaretami denně víc než dva tisíce měsíčně. Kupte si za ně něco pro radost. Kde toto nestačí, existují „berličky", z nichž za nejúčinnější považuji farmakologickou léčbu, a to lék Champix (základní léčba 12 týdnů). Pomocnou může být též akupunktura, nikotinové žvýkačky či náplasti.

Kde je hranice pro závislost?
Kdo vykouří dvě cigarety týdně, není závislý na nikotinu, ale příležitostný kuřák. Ale uvědomme si, že závislost vzniká velmi snadno a je nejen psychická, ale i fyzická. Je naší povinností tyto informace opakovat a věřit, že počet závislých na nikotinu se bude redukovat.

Otázka dne: Vyhledáváte nekuřácké restaurace?

Lenka Janotová, Tábor
Jsem zapřísáhlá nekuřačka a vítám místa, ze kterých odejdu nenačichlá a nemusím hned prát veškeré oblečení. Kuřáci mi v restauracích vadí v době oběda a večeře a ohledně zákazu kouření v restauracích nejsem proti. Neumím si ale představit reakci kuřáků, kteří by si u jídla nebo u piva nemohli zapálit.

Milena Svatková, Tábor
Dříve jsem kouřila a byla to obrovská chyba. Dnes mám k cigaretám úplný odpor, takže vyhledávám jedině nekuřácké restaurace. Jsem na cigaretový smrad, dá se říct, alergická. Kouření bych ve všech podnicích úplně zakázala.

Radka Krejčová, Tábor
Kvůli zaměstnání nemám na chození po restauracích vůbec čas, ale když už někam jdu, tak jako nekuřačka dám přednost místu, kde jsou cigarety zakázané. Celoplošný zákaz kouření v restauracích by mi vůbec nevadil. Určitě bych byla pro.

František Hoffmann, Tábor
Jsem kuřák, takže si podle toho vybírám i místa, kam jdu. Když jsou prostory pro kuřáky a nekuřáky oddělené, tak proč by se měl dělat zákaz celoplošně. Pokud přijdu do nekuřáckých prostor, tak si nezapálím a nikoho neomezuji. U oběda to třeba chápu, ale nevím, proč bych si nemohl zapálit u piva.

Jak přestávala kouřit redakce?

Pavel Šafránek, 56 let, Inzertní poradce
Kouřil jsem 37 let krabičku denně a již rok si čistím plíce. O tom, že přestanu, jsem uvažoval dlouho. Nakonec mě k tomu přimělo to nejdůležitější: zdraví. Začal jsem na sobě cítit, že mi cigaretový kouř v plicích na aktivním životě moc nepřidává. V knihovně jsem si půjčil knihu Jak snadno přestat kouřit, která mne motivovala. Ze dne na den jsem odhodil krabičku a místo cigaret cucám mentolové bonbony. Stále jsem bez cigarety, ale jak říkám, bez vůle a přesvědčení to nejde.

Alena Šatrová, 52 let, šéfredaktorka
Za vítěze se stále ještě nepočítám, protože svou poslední cigaretu jsem zamáčkla teprve loni v říjnu. A protože to mám tak, že bych si ji bez problémů zase zapálila, nemůžu tvrdit, že už byla skutečně poslední. K tomu, abych přestala kouřit, mi nepomáhají ani knížky, ani odborné rady, ani stálé zdražování cigaret. Já se jako nekuřák musím ráno probudit. Stalo se mi to už podruhé, takže vidíte, že na bedně vítězů ještě pevně nestojím.