Většina studentů je z Evropy, ale ve skupince najdete i Američany či Brazilce.

„V České republice jsem poprvé a moc se mi tu líbí! Nadchla mě zejména gotická architektura Tábora, výhled z věže Kotnova na celé město je úchvatný. Také jsem viděla spoustu hradů a zámků, z nichž se mi líbila Červená Lhota," zapáleně ze sebe chrlí Maitê Helena de Lima z brazilského Recife-PE, která i přes svůj mladý věk není v cestování žádným greenhornem.

Loni s Rotary vycestovala na rok do kalifornského San Francisca, kde si zamilovala především kvalitní víno. Letos chce se sestrou kromě České republiky zvládnout procestovat ještě část Evropy. Jak říká, je dobrodruhem.

„U vás mi velice zachutnala bramboračka a květák s vejcem a bramborami. Jakže se to jmenuje? Mozeček? Ano, to je výstižné! A samozřejmě máte skvělé pivo!" uculuje se Maitê, která bydlí v rodině Luboše Pasáka.

Své hostitele si nemůže vynachválit, jsou prý milí a velice zábavní. Ostatně, tak vidí i většinu Čechů a nebojí se je srovnávat s Brazilci.

„Lidé jsou zde podobní jako u nás, a také máte spoustu barevných domů. Jinak je vše jiné. Také mi přijde, že v Táboře se každý zná. To se u nás ve městě stát nemůže. Naše město je ještě větší než Praha," říká studentka, která stejně jako ostatní členové kempu v Táboře tráví 14 dní.

„Cílem je, aby se seznámili s kulturou naší země, zvyklostmi, lidmi a krajinou. Navíc se potkají různé národnosti, které by neměly mnohdy šanci se potkat. Naváží kontakty mezi sebou, seznámí se," vyjmenovává přednosti projektu Vít Jakšič z Rotary clubu Tábor, který kemp počtvrté pořádá.

Učili se polku

O České republice a zejména o Praze už Maitê slyšela od rodičů, kteří zde byli na dovolené. „Také jsem slyšela o vašich táborských slavnostech, bohužel už tady nebudu a nestihnu je," zesmutní na chvíli a hned se rozpovídá o projektu výměny klubu Rotary.

„Ten program mám velice ráda. Jako milovnici historie mi umožňuje se k ní skutečně přiblížit, stejně jako ke kultuře a životu lidí v jiných zemí," dodává Maitê, která právě včera oslavila 19. narozeniny.

Osmnáctičlenný tým měl v průběhu dvou týdnů nabitý program, ani jeden den nezahálel. Studenti se kromě táborských aktivit vypravili do Prahy i jiných měst, vyjeli si na kolech, vyrazili za památkami či do pivovaru a dokonce na ně čekaly i dvě hodiny tanečních, při nichž se učili polku. „Jednou bych se sem chtěla vrátit. Klidně sama, a víc bych asi prohlédla Prahu," uzavírá Maitê.

Rotary je celosvětovou organizací osobností z podnikatelských a odborných kruhů. Poskytují humanitární služby a pomoc spoluobčanům.

David Peltán