Jak uvedla Česká televize, firma nemá dostatek zakázek, a proto někteří zaměstnanci zůstávají doma. Měla by to být zhruba polovina z asi čtyř stovek pracovníků. Navíc generální ředitel firmy Jan Kočvara na svou pozici podle České televize před pár dny rezignoval.

Zaměstnanci dvou ze tří společností Kovosvitu v Sezimově Ústí již nedostali výplaty za březen, do práce podle České televize chodí jen někteří a ostatní zůstávají doma za 80 procent mzdy.

Starosta Sezimova Ústí Martin Doležal Deníku potvrdil, že asi sto zaměstnanců Kovosvitu jsou obyvatelé města. "Již minulý týden ve středu jsme měli avízo, že by mohly vzniknout problémy s výplatami a v pondělí jsme to projednávali na radě města. Přijali jsme opatření na zmírnění dopadu na pracovníky firmy, kteří jsou zároveň obyvateli města a také nájemci městských bytů," sdělil starosta Martin Doležal.

Ilustrační foto. Firma Kovosvit v Sezimově Ústí.
Kovosvit porušil sankce. Podle policie a celníků prodává stroje Rusku

Konkrétně se jedná o výjimku z pokynu rady města z června 2016, že nebude v období do 30. června zpoplatněno povolení splátkového kalendáře. "Standardně je zde poplatek 4000 korun a postižení zaměstnanci Kovosvitu budou moci žádat bezplatně," vysvětlil starosta města.

Druhou výjimkou z pravidel je vymáhání pohledávek, které se oddálí o tři měsíce. Takže tam bude mít nájemník časový prostor půl roku na dořešení situace.

Ve hře je ještě druhá možnost pomoci, a to v podobě bezúročné půjčky 10 tisíc korun. "Tu radní projednali, ale musí ji schválit zastupitelstvo. Tato půjčka bude už nejenom pro nájemce našich bytů, ale pro všechny dotčené zaměstnance Kovosvitu, kteří jsou zároveň občany města," naznačil další postup starosta Sezimova Ústí.

Kovosvit MAS v Sezimově Ústí. Ilustrační foto.
Kovosvit MAS má nového vlastníka, do vínku přinesl stamiliónovou zakázku

Zároveň se již na minulém zasedání zastupitelé města zabývali nabídkou Kovosvitu na odkup čtyř pozemků a budovy závodní kuchyně. "Jsme připraveni odkoupit jeden pozemek. Anebo, pokud by bylo nutné, i celý kompletní balíček, ale za jiných podmínek," dodal starosta.

V roce 2020 společnost INDUSTRY INNOVATION, a.s., vlastněná českým podnikatelem Michalem Strnadem, prodala jihočeského výrobce obráběcích strojů Kovosvit MAS ruskému investičnímu fondu Trust Union Fund, vlastněného skupinou významných ruských průmyslníků. Nový vlastník převzal firmu i se závazky a úvěry, které byly několik stovek milionů. Kvůli válce na Ukrajině přišla firma o všechny dodávky do Ruska, které tvořily asi desetinu všech zakázek.