Jsou pracoviště, kde teploty moc neklesají a další parna mají zase přijít. Zaměstnavatel vám tak musí zajistit vhodné pití. Stanovuje mu to nařízení vlády, podle něhož mají zaměstnanci dostávat nápoje úplně zadarmo. Navíc předpis určuje i podmínky ochrany zdraví při práci, a to podle míry zátěže prací a teploty, které je člověk při činnosti vystaven.

„Všichni zaměstnanci u nás mají k dispozici sodabary a v odděleních, kde lidé pracují při vyšších teplotách, například na jatkách, fasují ještě speciální iontové nápoje," sdělil ředitel závodu Maso Planá Jaroslav Janoušek.

Poznamenal, že po dohodě s vedoucími středisek dochází i k úpravám přestávek. Práci v horkém počasí se nevyhnout ani soukromníci. Pauzu si nedal například truhlář Josef Bronislav ze Sezimova Ústí. „Nedávno jsme na jedné zahradě montovali pergolu. Zrovna se teploty pohybovaly kolem pětatřiceti stupňů . Každý z nás měl dvoulitrovou láhev vody a ještě jsme dostali další od klienta."

Na pivo zapomeňte

Pivo při práci rozhodně není vhodné. Odvodňuje organismus a člověk pak často neodvede dílo podle představ. 

Balenou vodu dostávají 
i dělníci při stavbě železničního koridoru z Tábora do Sudoměřic u Tábora. „A ještě volíme takové technologie, které se v horku dají zvládnout, například zemní práce," uvedl za firmu OHL ŽS ředitel výstavby Lumír Pyszko s tím, že dělníci na stavbě mají i více pracovních přestávek.

Svůj zavedený systém má také sezimoústecký Kovosvit. Jak vysvětlila Iva Ruskovská z tiskového oddělení, lidé dostávají nápoje dle naměřené teploty na pracovištích. „Sledujeme tepelnou zátěž zaměstnanců na jednotlivých odděleních a podle toho rozdělujeme množství a typy nápojů. Například na slévárně poskytujeme mírně oslazený čaj a iontové nápoje s různými příchutěmi," upřesnila.

Nárok na vodu
• pokud teplota vzduchu na pracovišti přesahuje při fyzicky náročné práci 26 stupňů Celsia (jedná se o svařování, soustružení, strojové vrtání či práci dělníka v ocelárně…) a při nenáročné 34 stupňů Celsia
• teplota na pracovišti se měří běžným teploměrem, vždy ve stínu a v době mezi 10. až 17. hodinou ve výšce břicha
• je-li měřením doloženo, že při dané práci dochází u pracovníka ke ztrátě tekutin potem a dýcháním vyšší než 1,25 litru
• jako ochranný nápoj firmy poskytují balenou přírodní minerální vodu, slabě mineralizovanou, balenou pramenitou či balenou kojeneckou vodu