Zámek Oltyně, který je spjatý s rodem slavného vynálezce Františka Křižíka, je nyní k mání. O osudu opraveného novorenesančního sídla rozhodne dražba.

Zámek Oltyně se nachází uprostřed malebné přírody na okraji stejnojmenné obce, zhruba deset kilometrů západně od Tábora. Ve středu 11. května půjde do dražby. Nejnižší podání činí 29 900 000 korun.

„Je to dobrovolná dražba. Měli jsme nějaké představy, ale ty jsou jedna věc a život a jeho priority jsou věcí druhou. Dcery se rozutekly do světa, máme staré rodiče a na zámek a jeho chod jsme zůstali s manželem sami. Jsme už unavení. Rodina je prvořadá, majetek vedlejší,“ vysvětluje Hana Herčíková, jejíž rodina má velkou zásluhu na současné podobě zámku. Před lety ho doopravila, udělala v něm společenské centrum s ubytováním, chovala koně. Zámek nabízí se zařízením či bez.

„Chtěla bych, aby ho koupil někdo mladý a pokračoval v jeho provozu. Je tu nádherně, vše nyní začíná kvést, na zahradě jsou srnky, zajíci. Místní lidé byli skvělí, klidní a vděční. Hosté sem jezdili, odpočívali, grilovali. A v půlce června tu ještě máme svatbu. Je to škoda a už jsem si říkala, zda ho vůbec prodáme. Věřím, že pak prodej obrečím,“ říká majitelka. Dodala, že novému majiteli jsou ochotní v začátcích pomoci.

Zámecký areál se nachází na pozemcích o celkové rozloze 76 855 metrů čtverečních. Anglický park skrývá bývalou myslivnu přestavěnou na restauraci a někdejší sýpku.
„Je to svým způsobem unikátní transakce. Historické nemovitosti totiž zpravidla nejsou provozovány jako výdělečný byznys. Investuje do nich většinou někdo, kdo má dostatečný zdroj peněz z jiných činností a například zámek je pro něj spíše srdeční záležitostí a věnuje se mu s nadšením,“ podotýká obchodní ředitel dražební společnosti Libor Nevšímal.

Družina českého knížete a krále Přemysla Otakara I. byla v oblasti nynější Oltyně na lovu a jeden z jejích členů, vladyka Olt, při pronásledování jelena v lese zabloudil. Avšak neotálel. Z mladých stromů si postavil přístřešek, ve kterém vyčkal, než ho zachránci objevili. Na tomto místě následně založil novu osadu, která se stala základem Oltovy vsi, později Oltyně. Příběh se odehrál zhruba na počátku 13. století.

V roce 1551 koupil ves Jindřich Hozlauer z Hozlaua a jeho syn Kryštof tu pak vybudoval tvrz. Současný novorenesanční zámek stojící uprostřed anglického parku postavil v polovině 19. století Josef Fellner z Feldeggu. Původní budova obdélníkového tvaru byla z části dřevěná. Později k ní bylo přistavěno pravé křídlo.

Po sňatku Anny Fellnerové se synem vynálezce Františka Křižíka pak zámek dlouhou dobu patřil rodu Křižíků. Na přelomu třicátých let 20. století byla na zámku anglická dívčí kolej, ve které se anglické dívky učily slovanským zvykům a stávaly se z nich opravdové dámy. Kvůli minulému režimu Křižíkovi o zámek až do roku 2000 přišli. Objekt využívala pobočka Okresní nemocnice Tábor jako oddělení pro dlouhodobě nemocné.

V roce 2000 se po vyřízení restitučních záležitostí a převodu majetkového podílu od strýce Jana Křižíka z Massachusetts stal majitelem oltyňského zámku prapravnuk elektrotechnika - vynálezce Františka Křižíka, Čechoameričan Jiří Bárta. Na podzim roku 2006 se manželé Bártovi rozhodli převážně zrekonstruovaný zámek opustit a prodali ho Haně Herčíkové, která zámek a přilehlé budovy dále opravila a předělala.

Zámek a osmihektarový anglický park sloužil jako relaxační, kulturní a školící centrum s možností ubytování v zámeckých apartmá, ale i jako centrum kulturních a společenských akcí. Stal se také domovem několika zástupců plemene černých koní z Holandska, takzvaných fríských koní.

Máte–li tip na nevyužívanou či čerstvě využívanou budovu – objekt, neváhejte napsat na email: taborsky.reporter@denik.cz, nebo volat na telefonní číslo redakce 381 256 066.

David Peltán