Finančník a iniciátor Dobročinného festivalu pro Jistebnicko Ivan Svítek zámek koupil na přelomu let 2020 a 2021. „Zámek má potenciál místní lidi spojovat k podpoře dobrých věcí. Byl jsem nesmírně rád, že se tak rychle ujala myšlenka dobročinného festivalu, kde se lidé mohou sejít a bavit se,“ popisuje.

Akce se koná už ve čtvrtek 28. září od 13 do 18 hodin. Zábava je připravená pro malé i velké návštěvníky. Svítek každoročně věnuje výnos z dobrovolného vstupného na bohulibé účely.

O tom, kam peníze půjdou, nerozhoduje. „Účel dobročinné sbírky je věcí dohody jistebnických spolků. Stejně jako loni by půlku vybraných peněz měli dostat hasiči na opravu vyhořelého dětského tábora, druhá část poslouží na nákup pomocného výtahu zdravotně postiženého Jistebničana Michala Vocílky,“ prozrazuje.

Festival zapojuje místní

Na programu jsou hudební vystoupení dětského sboru při jistebnické základní a mateřské škole. Na pořádání festivalu spolupracuje od počátku akce také učitelka ZŠ Jistebnice Romana Švestková. Festival podle ní přináší možnosti, které mohou zapojit celou komunitu.

Zámek v Jistebnici.
Podívejte se, jak vypadal zámek v Jistebnici před 100 lety

„Jistebnice není dost malá na to, aby žila životem vesnice se všemi společnými aktivitami jako hasičská soutěž, ples, hry pro děti, brigády. Ale není zase tak velká, aby kultura byla organizovaná jinými. Tento festival se může nést v duch myšlenky Jistebnice sobě. Lidé si zde připraví sami program a výtěžek z akce zůstane zde pro potřebné,“ osvětluje záměr.

Za své si bere hlavně program pro děti. „Bude trochu vzdělávací, aby se něco dozvěděly o místě, o zámku, o parku. A více zábavný,“ slibuje Švestková s tím, že od 15 do 17 hodin je pro malé dobrodruhy s doprovodem připravené dobrodružné putování zámeckým parkem.

Dobročinný zámecký festival pro Jistebnicko v roce 2021.Dobročinný zámecký festival pro Jistebnicko v roce 2021.Zdroj: Deník/Lenka PospíšilováZámek Jistebnice připomínající miniaturu Hluboké nad Vltavou vystavěl baron Otomar Nádherný z Borutína v letech 1878 až 1882, původně jako přístavek k blízké tvrzi z 15. století. Stavělo se v době romantismu, a tak je znát vliv tzv. anglické či tudorovské gotiky. Novogotický vzhled doplňoval pnoucí se břečťan i upravená zahrada s jezírky a růžovými keři. Součástí jsou původní brány, přistavěná hospodářská stavení, dva rybníky, sýpka i tvrz. Zámecký park vytvořil známý architekt František Thomayer, zahradník královského města Prahy. Po 2. světové válce zámek i s pozemky zabavil rodině posledního majitele Petra Scholleho minulý režim. Do roku 1993 areál sloužil vojsku.

Na pódiu od 14 hodin zahraje Hurá kapela, tu následně vystřídá Duo A & Páya. Těšit se lze i na chutné občerstvení, pivo, limo, párky, cmundu, rybí speciality i překvapení jistebnických Pěkných peken. Vstup do zámeckého areálu bude umožněn branami z ulic Táborská i Tovární. Parkování je doporučeno U Smolíka.

Ivan Svítek má velkou prosbu. „Jestli máte doma nějaké dokumenty týkající se zámku, pohlednice, fotografie, nebo jen vzpomínky, které by nám pomohly seskládat obraz tehdejší doby, rád se s vámi setkám a podělím se o ně,“ vybízí návštěvníky.

A co je na zámku za dva roky nového?

Když Ivan Svítek kupoval zámek Jistebnice s přilehlým lesoparkem, byla hlavní budova zámku ve zchátralém stavu. Problém měla především s vlhkostí. „Za více než dvacet let, kdy se o zámek nikdo nestaral, byly dešťové svody po celé své výšce ucpané tlejícím listím, stejně tak žlaby, nemluvě o rozpadlých zpuchřelých dřevěných komínových lávkách. To mělo za následek, že voda přetékala přes okapy a po fasádách dolů, kde pronikala narušenými suterénními zdmi dovnitř. Suterén byl tehdy plný vody a zdi byly pokryté řasami a plísněmi,“ popisuje.

To byla první věc, na kterou se musel při rekonstrukci zaměřit. „Bylo třeba odstranit vlhkost. Prvním krokem bylo zprovoznění odvodu dešťové vody od zámku,“ vysvětluje Svítek.

Zbavili se vlkosti a zatuchliny

V současné době mají již veškeré napadené povrchy zdí otlučené omítky. „Spáry jsou vyčištěné. Jsou zprůchodněné všechny komínové průduchy, které nyní slouží přirozeným způsobem k větrání vnitřních prostor. V kombinaci s vytápěním ve velkých kamnech na dřevo, které pravidelně hlavně v zimě přemísťujeme, jsme docílili toho, že nyní, když vejdete do zámku, žádnou vlhkost či zatuchlost již necítíte,“ sděluje s tím, že jde o první drobné vítězství na dlouhé cestě k cíli.

Novogotický zámek v Jistebnici chce nový majitel Ivan Svítek během deseti let zrekonstruovat, v neděli 26. září pozval veřejnost na prohlídku interiéru i rozsáhlého parku.
Den otevřených dveří na zámek v Jistebnici přilákal davy lidí

V minulém roce se podařilo také dokončit průzkumy stavebních konstrukcí. „Konkrétně šlo průzkum zdiva z hlediska vlhkosti a doporučení způsobu sanace. Potřeba byl také průzkum a diagnostika rozsahu poškození dřevěných krovových konstrukcí z hlediska biotického napadení. Na základě závěrů jsme prováděli ošetření napadených konstrukcí,“ dodává.

Stejným způsobem prý postupoval i u vedlejší hospodářské budovy, jejíž stav byl obdobný, ale objekt nebyl až v tak špatném stavu.

Park se po dvou letech rýsuje

Hned první jaro, tedy roku 2021, se pokusil vyčistit zámecký park. „Byl zcela zarostlý, prakticky neexistoval žádný průhled odněkud někam. Jednalo se především o likvidaci náletových dřevin, ale také o kácení vzrostlých stromů, které byly ve špatném zdravotním stavu nebo ohrožovaly budovy,“ naznačuje Svítek.

Vše od začátku prací konzultuje také s odborem památkové péče. „Daří se nám vše konstruktivně řešit. Máme společný cíl, přiblížit park své původní koncepci. Nyní po více než dvou letech se některá místa začínají blížit své původní kráse,“ míní.

Zámek v Jistebnici dříve a dnes. Do oprav se pustil jeho nový majitel Ivan Svítek.
Zámek s parkem by měl dostat šanci na nový začátek, říká majitel Ivan Svítek

Přistoupil také k prvním návrhům úprav lesoparku. „Samostatnou etapou je návrh rekonstrukce rybníku Smrž. Uskutečnilo se několik jednání s památkáři a v současnosti již máme odsouhlasené finální řešení a dokončuje se projekt, který bude nyní na podzim podán k vodoprávnímu úřadu,“ doplňuje Ivan Svítek.

Na jaře letošního roku odborná firma vyčistila a zrekonstruovala všechny čtyři studny. „Vody máme dost,“ konstatuje.

Jako příprava pro projekty rekonstrukcí všech budov v areálu je třeba také podrobné zaměřování stávajících objektů, jak těch původních „zámeckých“, tak i těch z dob „vojenských“. „Postupně zpracováváme výškopis a polohopis terénu parku, včetně cest a zpevněných ploch. Podařilo se toho už dost, ale stále jsme na začátku. Proto nám držte palce,“ vzkazuje.