Zámek v Bechyni se podle mluvčí resortu Nikoly Lörinczové již počtvrté otevírá umění. "Tentokrát veřejnosti nabídne dvě výstavy přístupné během celého léta a další kulturní program," láká.

Program:

15:15 – přivítání a komentovaná prohlídka výstav i zámku za účasti majitelky Nicole Stava (zámek Bechyně) a kurátorky Claudie Rajlich (Galleria Continua).

16:30 – vernisáž výstav za účasti umělce Jiřího Příhody

17:00 – zpřístupnění zámecké kaple

Letní sochařský park Bechyně 2022.
VIDEO: Panství Bechyně zdobí nevšední sochy. Párek s nohama i ruka a okurky

"První výstava vede zámeckou sýpkou a je zaměřená na avantgardní umění ze sbírky rodiny Stava. Avantgarda pak v druhé části expozice vstupuje do dialogu s díly současných umělců navržených galerií Continua. Současná díla jsou pak mimo sýpky prezentovaná i v sochařském parku a na samotném zámku v druhé výstavě," představuje Nikola Lörinczová. Doplňuje, že výstava představuje 120 avantgardních děl od téměř 40 umělců jako byli Jean Arp, Max Ernst, Le Corbusier, Ben Nicholson či Pablo Picasso a druhá výstava pak díla 5 současných umělců jako jsou Hans Ob de Beeck, Michelangelo Pistoletto nebo Jiří Příhoda a další.

Zámeckou zahradu v Bechyni do konce září zdobí extravagantní díla známého českého sochaře Davida Černého.
Trabant s nohama či vztyčený prostředníček. Provokativní sochy zdobí Bechyni

Zámek v Bechyni: Původně gotický hrad nechal v roce 1269 vybudovat Přemysl Otakar II. a v 2. polovině 16. století jej přestavěl na honosné renesanční sídlo Petr Vok z Rožmberka.

• Důvody, proč bechyňský zámek obdivovat, jsou například nádvoří zdobící fresky od malíře Bartoloměje Beránka, Vokův sál, jedna z největších evropských sbírek obrazů dětských portrétů nebo stromový sál s pískovcovým pilířem ve tvaru suchého kmene.

• Místními dějinami prochází i rod Paarů, který sídlo vlastnil 233 let, nechal zbourat celé předhradí a založil lovecký park.

• Moderní doba stavbě nepřála, než v roce 1992 přišli současní majitelé, sloužila ve vlastnictví státu jako ubytovna Akademii věd.

• Rodině Stava se podařilo po restituci zámek i jeho budovy zrekonstruovat. Dnes jsou již interiéry opět v zámeckém stylu a to včetně nábytku, obrazů i nástěnným maleb. V parku ve voliérách poletují ptáci. Od roku 2021 zde navíc pořádá majitelka Nicole Stava výstavy současného umění, koncerty a další kulturní i společenské akce. Zdroj: Nikola Lörinczová