Školní lavice s žáky ale zůstanou pod zámkem minulosti. Nahradit je mají rekreanti nebo sportovní oddíly.

V útrobách školy vznikne fit centrum, sauna a jednadvacet míst k ubytování. „Chceme v obci udržet hospodu, obchod a zachránit budovu před chátráním. Už rodiče mnohých z nás do ní chodili. Záleží nám i na tom, aby tato vzpomínka nezanikla,“ vyjadřuje se s jistou dávkou nostalgie starosta Smilových Hor Josef Dvořák.

Přes vnitřní úpravy proto zůstane vzhled školy zachován. Neodmyslitelně totiž zapadá do koloritu obce. Přestavbou školy se navíc doplní současná nabídka Smilových Hor. Už předělaná sousední mateřská škola poskytuje osmadvacet míst k ubytování, v blízkosti je například bazén, hřiště s umělým povrchem, dětský koutek nebo venkovní posezení s krbem. „Zařízení si vydělá na svůj provoz. Stejnou ambici máme se školou. Jezdí sem školy v přírodě, pořádají se tu různé semináře, přespolní tady dělají svatby. Chtěli bychom přilákat třeba oddíly na soustředění, proto je nutné opravit i hřiště na fotbal,“ přeje si starosta.

Stavba vyjde obec na necelých devět milionů korun. Zhruba polovinu pokryjí dotace. „Peníze ale dostaneme až bude zařízení hotové. Podmínkou je, aby bylo zkolaudované do konce tohoto roku,“ dodává Dvořák. Splátky úvěru jsou vypočítané na 160 tisíc měsíčně.

Starosta Mladé Vožice Jaroslav Větrovský oceňuje, že Smilovy Hory svým úmyslem pomáhají celému mikroregionu a pozvednou turistiku. „Zvlášť, když se na Mladovožicku potýkáme s nedostatkem ubytovací kapacity,“ uzavírá Větrovský.