Běžní návštěvníci víkendového festivalu se shodují, že i bez panáků se po celou dobu dobře bavili. Hospodští se ale obávají, jaká čísla jim vyjdou, až za ním udělají tlustou čáru.

„Je dobře, že stahují ten špatný alkohol, ale neměli by ten ověřený. Budeme mít velké ztráty," obávala se v pátek těsně po vyhlášení zákazu spolumajitelka restaurace Na Schůdkách Martina Méry.
V té době v její restauraci seděli lidé při pivu. „Nám to moc nevadí, dáme si pivo nebo víno. Je dobře, že s tím něco dělají, jen mne překvapuje, že to tak dlouho trvalo a muselo to dojít až do tohoto stavu," mínil Milan Prášek, který se do Tábora přijel bavit ze Záhoří u Březnice.

Jakmile televize odvysílala vystoupení ministra zdravotnictví, začali městští strážníci obcházet všechna restaurační zařízení i stánky s nemilou zprávou. Alkohol musel zmizet z očí zákazníků.
Hospodští jen krčili rameny, nic víc ale dělat nemohli. Servírka z Havany Bára Ratajová uprostřed mumraje v plné hospodě se hned pustila do vyklízení regálů Veškeré zásoby musely do skladu.

Špatně načasované

Podle Pavly Volkové, provozovatelky hospůdky Na Sadech, mělo rozhodnutí ministra Hegera přijít v jinou dubu.
„Buď měl zákaz přijít v pátek ráno nebo v sobotu dopoledne. Aby si člověk podle toho pořídil zásoby na táborské slavnosti. Chápu ale, že vláda musí něco dělat, dvacet mrtvých je dvacet mrtvých. Věděla jsem, že se nemůže prodávat tvrdý alkohol na stáncích, o to více jsem nakoupila do kamenné hospody s tím, že lidé přijdou na panáka dovnitř. Mám v zásobách tisíce korun, což je pro mě dost peněz. Naštěstí to není mléko, takže alkohol prodám později," uvedla pro Deník s tím, že lidé si v jejich hospůdce o to víc dopřáli portské nebo medovinu a griotku.

Včera již prodejci mohli odhadovat, jestli je Táborská setkání odměnila. „Ztráta na tržbách znát bude, ale bez tvrdého jsme se obešli," hodnotil včera odpoledne stánkař, který přijel až z Klatov.
Aleš Knížek, obsluhující od sousedního stánku, vytočil vedle piva i velké množství kofoly.
„Páteční večer byl ale silný na všechno, šla hlavně teplá medovina. Jenže sobota byla hrozná. To jsme za celý den na tržbách neudělali tolik, co jen za páteční večer a noc. Obchodu zákaz neprospěl, ale na druhou stranu nemusela zasahovat záchranka, takže k něčemu to dobré bylo," uvedl na adresu lidí, kteří to jindy s alkoholem přehánějí.

Anketa: Jaké byly Táborky bez panáků?

Michala Kvasnicová,
Tábor
Jednou za celý rok jsem si chtěla dát grog, ale nešlo to. Protože byla v pátek zima, na studené pivo jsem chuť neměla, tak jsem si dala svařené víno. Bez panáků jsem se v pohodě obešla.
Jindřich Holas,
Tábor
Kořalku vůbec nepiju, takže mi to nevadilo. Alespoň bylo míň opilých, viděl jsem pouze dva. Když lidi umírali, je dobře, že vláda něco udělala.
Václav Hošek,
Tábor
Táborky byly dobrý, já moc nepiju, tak mi to nevadilo. Dával jsem si džus nebo pivo. Na to jsem ale neměl moc chuť, protože byla zima. Zdá se mi, že tak bylo ubylo opilých.