Vzdělávat se a zároveň relaxovat. Přesně takovou výsadu budou mít za pár týdnů soběslavští gymnazisté. Unikátní zahrada, která vzniká v bezprostředním okolí budovy, představí 668 rostlin a mezi nimi i vzácné exotické druhy.

Jak přiblížil ředitel gymnázia Petr Lintner, myšlenka vytvořit „malou botanickou zahradu" vznikla před čtyřmi lety. Podobná odpočinková plocha v okolí školy totiž citelně chyběla.

„Zahrada nabídne studentům zázemí pro trávení času mimo vyučování a vznikne tady zelená plocha s velkým množstvím vegetace, a to konkrétně s 668 druhy rostlin," popisuje ředitel s tím, že s financováním zahrady za 600 tisíc korun pomohl státní fond životního prostředí a škola se podílí ze své kasy 25 procenty.

Vedle řady druhů domácích dřevin porostou v zahradě i exotické stromy, například jinan, cedr, muchovník nebo liliovník. Z původní výsadby zbylo jen šest vzrostlých jehličnanů.

Projektovaná barevně

„Zahrada je projektována tak, aby byla zajímavá barevně. Pedagogové ji mohou využít při výuce jako malé arboretum. Všechny rostliny budou opatřeny cedulkami se jménem. Postupně se navíc zlepší i podmínky v učebnách orientovaných na jih," doplňuje Jiří Řehounek, který na gymnáziu vyučuje biologii.

Zahrada bude studentům k dispozici od poloviny května.

Myšlenka vzniku „malé botanické zahrady" pochází z roku 2010. Tehdy vedení školy chtělo využít grantu ze státního fondu životního prostředí. To se povedlo až v loňském roce. Podle projektované sumy zahrada měla vyjít na 700 tisíc korun, výběrovým řízením na zhotovitele se gymnázium dostalo na nižší sumu, a to 600 tisíc korun.

„Když se v roce 2010 objevila grantová příležitost na zvelebení okolí gymnázia, příliš jsme neváhali. Školní budova nedávno prošla rozsáhlou rekonstrukcí, která jí vzhledově velmi prospěla, takže jsme se mohli více zaměřit na její okolí" sdělil ředitel školy Petr Lintner.