Ústav fyziky Země Masarykovy univerzity v Brně, zabývající se monitoringem zemětřesení a jeho výzkumem v lokálním, regionálním i globálním měřítku, v pátek 9. února kolem 21. hodiny, kdy měly být rány a otřesy patrné, seismickou aktivitu vyloučil. „Naše seismické stanice monitorující Jadernou elektrárnu Temelín nezaregistrovaly v pátek 9. února 2024 večer žádné zemětřesení, které by v té oblasti mohlo být takto pozorováno,“ uvedla analytička Ústavu fyziky Země Jana Pazdírková.

Mapu zemětřesení za posledních 30 dní lze vidět ZDE.

O zemětřeseních, která mohou lidé pocítit, ústav podle Pazdírkové informuje velmi rychle na svých stránkách i facebooku. Podobně jako o otřesech na Jistebnicku před týdnem. I analytička sází na použití zábavní pyrotechniky. „Máme zkušenosti, že pozorování zvukových a asi i světelných efektů závisí také na tom, jaká je zrovna oblačnost. Od nízkých mraků se ta zvuková vlna může odrážet a působí pak silněji a na větší vzdálenosti,“ vysvětlila Pazdírková.

Ani trhací, ani ohňostrojové práce

Deník se ptal i na Českém báňském úřadu, který zajišťuje vrchní dozor zejména nad hornickou činností nebo nakládáním s výbušninami a mimo jiného také povoluje řízené detonace u staveb i další nebezpečné činnosti tohoto druhu. Jeho mluvčí Bohuslav Machek konstatoval, že Obvodnímu báňskému úřadu v Plzni nebyly na pátek 9. února 2024 ohlášeny žádné trhací a ohňostrojné práce.

Soběslav. Ilustrační foto
Rány i světelné záblesky vyděsily obyvatele Soběslavi. Pád bolidu to ale nebyl

Pro úplnost uvedl, že příslušný báňský úřad v Plzni povolil naposledy několik akcí. A to v polovině roku 2022 provádět trhací práce malého a velkého rozsahu při zkoušení seismických, rázových, tlakových a funkčních účinků v Jankově u Tříklasovic na Táborsku. „V březnu téhož roku jsem povolili také provádění ohňostrojné práce v rámci výuky a zkoušek žadatelů o osvědčení k zacházení s pyrotechnickými výrobky v Sedlečku u Soběslavi,“ konstatoval s tím, že zajištění výše uváděných trhacích a ohňostrojných prací v obou lokalitách nebylo povoleno ani v inkriminovaném čase, tj. kolem 21. hodiny.

Pyrotechnika, na niž netřeba povolení

„Vámi uváděný zdroj světelných a akustických účinků z jiných lokalit mohl pocházet z použití pyrotechnických výrobků nižší kategorie,“ odhadl Machek. Ke stejnému názoru se přiklonila i analytička Ústavu fyziky Země Jana Pazdírková. Bohuslav Machek doplnil, že takové neohlášené ohňostrojné práce za použití pyrotechnických výrobků nižší kategorie nevyžadují povolení obvodního báňského úřadu.

Záznam zemětřesení v Jistebnici 4. února 2024.
Slabé zemětřesení v neděli pocítili lidé v Jistebnici

Dotaz na hluk byl směřován také Armádě ČR, konkrétně na Leteckou základnu Kbely, jelikož hluk a rázovou vlnu způsobuje také nadzvuková rychlost některých letounů. Tomuto jevu se říká aerodynamický třesk. Z jejich tiskového oddělení dosud nedorazila žádná odpověď.

Zde více o aerodynamickém třesku.